Zespół Szkół Sportowych w Ełku
   
 
Polska, Warmińsko-Mazurskie, 19-300 Ełk, Suwalska 15, Tel. 87 732 63 70, Napisz do Nas: Sekretariat, Dyrekcja
 
  Strona Główna Dziennik Elektroniczny Rok dla Niepodległej Artykuły Galeria Ogłoszenia Kronika Sukcesy Sport Facebook17/08/2024 17:27:31 
 
Rekrutacja 2021/2022
Informator
Świetlica
SP Sportowa
Liceum (GIM)
Liceum (SP)
Rodzice
Nauczyciel
Gazetka
Organy szkoły
Baśniowy świat
Kronika

Lektura odpowiednio dobrana w dzieciństwie pozostawia trwały ślad na całe życie. Do takiej grupy książek należy zaliczyć baśnie, w których świat realny miesza się ze światem fantazji. Baśnie mimo upływu czasu są ciągle aktualne, ponieważ oswajają dzieci ze smutkiem, uczą wrażliwości na nieszczęścia, biedę innych, pokazują że warto pokonywać trudności, gdyż po złych chwilach przychodzi w życiu radość. W baśniach dobro zawsze zwycięża, co przekonuje czytelnika, że warto być uczciwym, dobrym, cierpliwym, prawdomównym i szczerym.

Chcąc przyczynić się do popularyzowania wśród dzieci właśnie takich wartości zorganizowałam 14 grudnia 2017r w bibliotece szkolnej konkurs dla klas 2 – 3 „Baśniowy świat”, który nie tylko przyczynia się do zdobywania i pogłębiania wiedzy, rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale także ma ogromny aspekt wychowawczy.

Komisja konkursowa w składzie: p. Jolanta Rynkowska i p. Hanna Tyszko po sprawdzeniu 16 prac przyznała następujące miejsca:

Klasa 2
I miejsce Pola Budukiewicz kl. 2a
II miejsce Łucja Kacprzyk kl.2 a
III miejsce Alan Olechno kl.2 a

Klasa 3
I miejsce Patrycja Lutow kl.3 c
II miejsce Kinga Stelmach kl.3 a
III miejsce Joanna Lewandowska kl.3 b

Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom. Życzymy dalszych sukcesów.

Hanna Tyszko

Rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (150. rocznica urodzin)
Rok dla Niepodległej
Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego pochodzi z książki
Wacława Sieroszewskiego pt. „Józef Piłsudski”, Lwów 1933, s. 2.

22.06.2016 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Przyszły Oswobodziciel Państwa Polskiego urodził się 5.12.1867 r. w Zułowie w powiecie święciańskim, 60 km od Wilna. W 1885 r. zdał maturę w I Gimnazjum w Wilnie i podjął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną w niepodległościowych organizacjach studenckich. W 1887 r. został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara i skazany na pięcioletnie zesłanie na Syberię. Gdy w 1882 r. wrócił do Wilna miał już ustalone poglądy i określony plan działania. W 1892 r. został członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, stworzył Organizację Bojową PPS i Polską Organizację Wojskową. W 1899 r. Józef Piłsudski ożenił się z Marią z Koplewskich, primo voto Juszkiewicz – działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej.

3.08.1914 r. Józef Piłsudski utworzył w Krakowie Pierwszą Kompanię Kadrową, która dała początek Legionom Polskim. On sam został komendantem I Brygady. Legiony u boku państw centralnych (Niemiec i Austro-Węgier) walczyły z Rosją. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r., czyli po odmowie złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Wilhelmowi II przez żołnierzy I i III Brygady Józef Piłsudski został przez Niemców 22.07.1917 r. aresztowany i uwięziony w Magdeburgu. Do Warszawy powrócił 10.11.1918 r. Rada Regencyjna (utworzona 12.09.1917 r., miała pełnić najwyższą władzę w Królestwie Polskim do czasu przekazania jej w ręce regenta lub króla) 11.11.1918 r. przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a 14.11.1918 r. władzę cywilną i sama się rozwiązała. 16.11.1918 r. Józef Piłsudski zawiadomił radiodepeszą państwa Ententy oraz Niemcy o istnieniu „państwa polskiego, niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”.

Dążył on do odzyskania na wschodzie ziem utraconych przez Polskę na rzecz Rosji carskiej podczas rozbiorów. Działania te doprowadziły do wojny polsko-radzieckiej w latach 1919–1920. W dniach 13–15.08.1920 r. rozegrała się Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą (uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata). 16.08.1920 r. znad Wieprza ruszyło dowodzone przez Józefa Piłsudskiego kontruderzenie, które zadało bolszewikom decydujący cios. Polska uratowała swoją niepodległość.

Od 1920 r. Józef Piłsudski był pierwszym marszałkiem Polski. W 1921 r. po śmierci żony ożenił się powtórnie z Aleksandrą Szczerbińską (pochodziła z Suwałk), działaczką niepodległościową, z którą miał dwie córki: Wandę i Jadwigę.

W dniach 12–14.05.1926 r. w Warszawie Józef Piłsudski wraz z wiernymi sobie wojskami dokonał przewrotu majowego. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Powodem zamachu była pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza kraju. Rozpoczęły się autorytarne rządy sanacji. Józef Piłsudski był premierem w latach 1926–1928 i 1930.

Marszałek zmarł 12.05.1935 r. w Belwederze w Sali Lustrzanej, która była ulubionym miejscem jego pracy. Doczesne szczątki wystawione zostały na widok publiczny w Belwederze w Sali Pompejańskiej, najbardziej reprezentacyjnej sali, której ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest nisza. Podczas uroczystości pogrzebowych stały tam sztandary, przed którymi wystawiona była trumna z ciałem Marszałka. Został on pochowany na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Z kolei serce Marszałka zostało złożone w grobowcu jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci w tysiącletniej historii Polski.
Belweder w latach 1918–1922 i 1926–1935 był siedzibą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Obecnie jest rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Belweder – Sala Pompejańska. Belweder – nisza w Sali Pompejańskiej.

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP Lecha Aleksandra Kaczyńskiego autor artykułu miał wielki zaszczyt uczestniczyć 19.05.2009 r. w Belwederze w sesji naukowej pt. „Rodzina Piłsudskich w służbie Wojska Polskiego”. W sesji wzięła udział najbliższa rodzina Marszałka: córka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (architekt, porucznik pilot Wojska Polskiego, zm. w 2014 r.) wraz z synem Krzysztofem Józefem Jaraczewskim.

Wśród honorowych gości byli m.in.: Anna Walentynowicz i Janina Natusiewicz-Mirer (zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem), gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki – Kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari, ppłk Czesław Justyn Cywiński – Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, Jan Józef Kasprzyk – Prezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków oraz aktor Janusz Zakrzeński – odtwórca ról Marszałka (zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem).

Przed sesją w kaplicy belwederskiej została odprawiona Msza Święta koncelebrowana w intencji Marszałka i Jego Rodziny. Liturgię Mszy św. sprawowali: kapelan Prezydenta RP Lecha Aleksandra Kaczyńskiego ks. prał. Roman Indrzejczyk (zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem) oraz ks. Ryszard Umański z Częstochowy.
Kaplica w Belwederze – ks. prał. Roman Indrzejczyk
podczas sprawowania liturgii.

Po Mszy Świętej wszyscy udali się do sali konferencyjnej, w której odbyła się ceremonia dekoracji odznaczeniami państwowymi osób zasłużonych w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o Józefie Piłsudskim oraz za osiągnięcia pedagogiczne dotyczące osoby i ideałów Marszałka. Wśród odznaczonych był także ełczanin Piotr Augustynowicz. Wręczenia odznaczeń państwowych w imieniu Prezydenta RP dokonał minister Władysław Stasiak (zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem). Po ceremonii odznaczeń minister Władysław Stasiak oficjalnie ogłosił rozpoczęcie sesji naukowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Jego Rodzinie. Wykłady wygłosili:

  • prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pt. „Józef Piłsudski jako Naczelny Wódz”;
  • prof. Janusz Cisek z Muzeum Wojska Polskiego pt. „Józef Piłsudski w wojnie polsko-bolszewickiej”;
  • dr Tymoteusz Pawłowski z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Józef Piłsudski jako minister spraw wojskowych”;
  • prof. Jan Bartelski z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Kapitan Andrzej Jaraczewski w służbie Polskiej Marynarki Wojennej na ścigaczach”;
  • dr Krzysztof Kubala z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Polki i Polacy w szeregach brytyjskiego lotnictwa transportowego”.

Po konferencji wszyscy jej uczestnicy wzięli udział w ceremonii złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się w pobliżu Belwederu. Była to ostatnia oficjalna część uroczystości upamiętniających 74. rocznicę śmierci Marszałka.

Następnie zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Belweder. Ze względu na szczególny charakter i podniosłość dnia udostępnione zostały zwiedzającym na parterze wszystkie sale (na piętrze znajdują się apartamenty i ich się nie zwiedza).

Przed rozpoczęciem sesji udało mi się porozmawiać z córką Marszałka. Przyczyną sprawczą tej rozmowy była fotografia kobiety z prywatnego archiwum cichociemnego por. Jarosława Daniela Poliszuka. Twierdził on, że fotografia przedstawia córkę Piłsudskiego. Nie był jednak w stanie stwierdzić, czy jest to Wanda czy Jadwiga. Po śmierci por. Poliszuka w 2002 r. jego żona Daniela Poliszuk przekazała mi zbiory męża. Wśród dokumentów znajdowała się również ww. fotografia, na odwrocie której znajduje się następująca dedykacja zapisana wiecznym piórem: „Wien, den 24 II 1945. Zum Ewigen Andenken für mich Jahnette, 22 III 1945” (niem.) – Wiedeń, 24 II 1945. Na wieczną pamiątkę dla mnie Jahnette, 22 III 1945. Fotografia ta zawiera ponadto dodatkowy zapis sporządzony przez inną osobę i to długopisem, a nie wiecznym piórem, o następującej treści: „córka Piłsudskiego”. Podczas rozmowy Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska stwierdziła, że fotografia nie przedstawia ani jej, ani jej siostry Wandy.
Fałszywa córka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kogo rzeczywiście przedstawia ta fotografia, prawdopodobnie
nigdy się już nie dowiemy?
Sesja naukowa pt. „Rodzina Piłsudskich w służbie Wojska Polskiego”. Od lewej: Janina Natusiewicz-Mirer,
Anna Walentynowicz, Krzysztof Józef Jaraczewski – wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego
wraz z matką Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską.
W podziemiach Belwederu znajduje się zbiór pamiątek po Józefie Piłsudskim.

W Sulejówku koło Warszawy powstało muzeum biograficzne poświęcone Marszałkowi. Można już teraz odbyć wirtualny spacer po tym muzeum. Polecam adres: Wirtualny spacer po wystawie stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Opr. i fot. Andrzej Mocarski

Gratulujemy Oskarowi
Kronika
Mistrzostwa Rejonu w Trójkach Siatkarskich
wydarzenia sportoweW poniedziałek 18.12.2017r reprezentacja klas 5 chłopców, po zdobyciu Mistrza Ełku rozegrała w Gołdapi Mistrzostwa Rejonu w Trójkach Siatkarskich. W składzie naszej drużyny znaleźli się: Maciej Hodun, Kacper Rymarowicz, Patryk Kwiatkowski, Szymon Żabiński, Kuba Michałowski, Kuba Jóźwiak, Mikołaj Jastrzębski i Filip Usiak. Chłopaki zaliczyli kolejny bardzo dobry występ zajmując 3 miejsce.

Rozegrane mecze:
SPS 6 - Olecko 2-0
SPS 6 - Gołdap 1-2
SPS 6 - Giżycko 0-2

Gratulacje!!!
Niecodzienne lekcje
Kronika




Film, trening na trampolinach, cz.2
Film, trening na trampolinach, cz.3

Kliknij, aby zobaczyć galerię

15 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3 N Gimnazjum Sportowego wzięli udział w nietypowych lekcjach. Nie odbyły się one jak zwykle w szkolnych ławkach, ale w miejscach związanych z polską historią i kulturą.
Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce będące hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944roku. Niezapomnianym dla wszystkich przeżyciem była możliwość przejścia kanałem czy usłyszenia strzałów, obwieszczeń i bijącego serca walczącej stolicy. Dzień po dniu towarzyszyliśmy powstańcom i mieszkańcom Warszawy w ich walce. Kartki z kalendarza pomagały zrozumieć odczucia i sytuację tamtych dni.
„ Piątek 11sierpnia 1944. Obrona Woli upada, a ul. Stawki staje się najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem osłaniającym Stare Miasto. Niemcy nacierają na Starówkę z Mariensztatu i ruin Zamku oraz od strony pl. Teatralnego. Stare Miasto, bombardowane codziennie z powietrza, ostrzeliwuje też z praskiego brzegu Wisły niemiecka artyleria. W nocy z 11 na 12 sierpnia załoga Starego Miasta przyjmuje zrzuty broni i amunicji. Pada ostatni punkt oporu na Ochocie – „Reduta Wawelska”. Oddziały ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” ewakuują się kanałami w kierunku Śródmieścia i Mokotowa. Oddziały RONA opanowują Ochotę i Al. Jerozolimskimi zbliżają się do pl. Starynkiewicza.”
Kolejnym punktem wycieczki był Park Trampolin Hangar 646 na warszawskim Mokotowie - 2500m2 przestrzeni i cała masa atrakcji łączących rekreacje ze sportem! Uczniowie klasy sportowej nie zapomnieli zatem o codziennym treningu, ale tym razem odbył się on pod okiem trenerów akrobacji, co szczególnie ucieszyło chłopców, którzy mogli doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy.

Po przerwie na obiad w Złotych Tarasach udaliśmy się do Wilanowa, by zwiedzić Zimowy Ogród Króla. To zupełnie nowa wystawa świetlna, zlokalizowana na przedpolu wilanowskim, w ogrodzie północnym i na tarasie górnym. Odwiedzając ją po zmroku, wkroczyliśmy w przestrzeń, w której mogliśmy się poczuć jak na królewskim dworze. Wystawa jest elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązuje do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej ekspozycji odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Wejścia do ogrodu strzegą orły zdobiące rozświetloną pergolę. W ogrodzie północnym można pospacerować aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyć XVII-wieczną altanę. Stamtąd przechodzi się do rozświetlonego kandelabrami tarasu górnego, gdzie znajdują się świetlne herby króla Jana III oraz misternie zdobione pawilony. Pośrodku tej części ogrodu światłem rozkwitły też drzewka pomarańczowe – podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii. Dla gości przygotowano również pięknie zdobioną świetlistą ramę, aby mogli w niej zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu, co bardzo ucieszyło naszych uczniów. Niesamowitym przeżyciem była dla wszystkich gra świateł i muzyki, której byliśmy świadkami, opuszczając teren wilanowskiego kompleksu.
Zmęczeni, ale zadowoleni z dnia pełnego wrażeń, pożegnaliśmy wieczorem stolicę, by wrócić po północy do Ełku.

Opiekunowie: Katarzyna Cholewińska, Teresa G. Gorajewska
Tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska
Mikołajki
Kronika

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole „Mikołajki”. Mikołaj wraz z pomocnikami osłodził nam ten dzień lizakami i pierniczkami upieczonymi przez uczniów gimnazjum i liceum. Przerwy między lekcjami umilały nam świąteczne piosenki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym .
Opiekunowie SU: A.Łabanowska, D.Wyłuda
Wycieczka do Warszawy
Kronika

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Dnia 8 grudnia klasy licealne pod opieką nauczycieli:J.Sowulewskiego, A.Łabanowskiej i M.Kosieradzkiej, wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zwiedzanie Starego Miasta oraz zabawa w Parku Trampolin STACJA GRAWITACJA. Uczniowie mogli wykazać się swoimi sportowymi umiejętnościami na trampolinach oraz pokonać przeszkody na wysokościach. Wszyscy bez uszczerbku na zdrowiu powrócili do Ełku.
Podwójne trzecie miejsce w Mistrzostwach Regionu

Zarówno dziewczyny jak i chłopcy zakończyli swoją przygodą w ramach rozgrywek SZS w piłkę siatkową na trzecim miejscu w Regionie III. Chłopcy swój turniej rozegrali 12 grudnia w Szczytnie, gdzie zajęli III miejsce za Mrągowem i Szczytnem. Dziewczęta swój turniej rozegrały 14 grudnia w Ełku. Ponownie lepszą drużyną okazała się drużyna z Mrągowa, z którą dziewczyny stoczyły pasjonujący pojedynek, pełen zwrotów akcji, gdzie byliśmy o krok od wymarzonego finału, po pierwszym gładko wygranym secie 25:15, w drugim wydawało się, że mecz jest pod kontrolą, a jednak coś się zacięło i od stanu 18:12 dla nas to drużyna z Mrągowa złapała wiatr w żagle, który poniósł ją do zwycięstwa. Szczegóły TUTAJ
Skład reprezentacji chłopców:
1. Bartek Sieńkowski
2. Dominik Trusiński
3. Kewin Rozmysłowski
4. Bartek Prawdzik
5. Nikodem Herbszt
6. Jakub Usiak
7. Wiktor Markowski
8. Dominik Moldenhower
9. Kamil Bugieda
10. Olek Kalicki
11. Kacper Prawdzik
12. Kamil Kalinowski
Skład reprezentacji dziewcząt:
1. Beata Łozowska
2. Natalia Gałęska
3. Dominika Żytyniec
4. Natalia Majewska
5. Ola Niedźwiecka
6. Kinga Kirycka
7. Ania Gulan
8. Ania Maciorowska
9. Zuzia Korenkiewicz
10. Karolina Pawłowska
11. Zuzia Kunda
12. Paulina Zdanewicz

Dziękuję za walkę do samego końca!!!
Trener Jarosław Andrzejewski
Zajęcia kulinarne w Zespole Szkół nr 6
Kronika




Kliknij, aby zobaczyć galerię




Wtorek 12 grudnia 2017 roku był wyjątkowym dniem dla klasy 4 a Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6. Uczniowie mieli wyjątkową lekcję w Zespole Szkół nr 6 – wzięli udział w zajęciach kulinarnych i nauczyli się pieczenia pierniczków. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem pani Anny Korzeń i uczniów II klasy technikum, przyszłych kucharzy. Dzieci nie tylko musiały zapoznać się z przepisem, ale także odważyć czy odmierzyć składniki, wyrobić ciasto i uformować pierniczki. Później już było oczekiwanie na gotowe do jedzenia ciasteczka, które zachęcały pięknymi dekoracjami.
To nie był jednak koniec atrakcji. Po zajęciach kulinarnych uczniowie udali się na lodowisko, na którym mogli pokazać swoje umiejętności jazdy na łyżwach.
Dziękujemy za zaproszenie do Zespołu Szkół nr 6 – pani Annie Korzeń i pani Monice Koniecko.

Organizator wyjścia: Teresa G. Gorajewska
Trampoliny w szkole!!!
Kronika

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Trampolina to nowatorski przyrząd do ćwiczeń ruchowych przeznaczony dla dzieci w każdym wieku gwarantujący ciekawe zajęcia. Dotąd skakanie na trampolinie kojarzyło się z wesołym miasteczkiem i frajdą dla dzieci. W naszej szkole dzieci mogą codziennie korzystać z tej formy zabawy. Okazuje się jednak, że to fantastyczna forma ćwiczeń fizycznych. Łączy w sobie dużą dawkę wysiłku i zabawy, która pomaga wzmacniać i kształtować sylwetkę przy jednoczesnym czerpaniu frajdy ze skakania.

Jolanta Gutowska
Stan wojenny w Polsce (13.12.1981– 22.07.1983)
Rok dla NiepodległejStan wojenny został wprowadzony przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego 13.12.1981 r., został zawieszony 31.12.1982 r., a ostatecznie zniesiony 22.07.1983 r. – trwał 589 dni. Stan wojenny był wojskowym zamachem stanu przeprowadzonym przez WRON-ę (WRON – Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego), na czele której stał gen. Jaruzelski. Surowe prawo stanu wojennego obowiązywało do końca PRL-u (PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa – nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989).
Od 13. 12. 1981 r. na ulicach polskich miast pojawiło się 15 tys. zomowców (ZOMO – Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) oraz 100 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Należy również pamiętać o 25 tys. esbekach (SB – Służba Bezpieczeństwa – tajna policja polityczna) i 63 tys. milicjantach (MO – Milicja Obywatelska). Siły te wspomagało około 400 tys. ormowców (ORMO – Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej – paramilitarna organizacja ochotnicza i społeczna wspierająca MO). Ponadto zmobilizowano i uzbrojono wiele tysięcy emerytowanych esbeków i milicjantów. Takim orężem militarnym gen. Jaruzelski niszczył NSZZ Solidarność (NSZZ Solidarność – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, powstał w 1980 r., przewodniczącym był Lech Wałęsa), największą inicjatywę społeczną narodu polskiego od zakończenia drugiej wojny światowej.
Ceną stanu wojennego w Polsce były: 103 ofiary śmiertelne (Komitet Helsiński podaje 123 ofiary), 10 tys. internowanych w 52 więzieniach i ośrodkach odosobnienia, w tym 15 osób z Ełku, 4 tys. wyroków skazujących oraz opuszczenie Polski przez 500 tys. jej obywateli. Ponadto 170 tys. osób ukarano za wykroczenia niezwiązane z działalnością na rzecz niepodległości.
1 lutego 1992 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał stan wojenny za nielegalny, a 6 grudnia 2002 r. ogłosił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Lista internowanych działaczy NSZZ „Solidarność” z Ełku wraz z miejscem zatrudnienia oraz okresem internowania:
1. Teresa Apoznańska zatrudniona była w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 193 dni, mieszka w Ełku;
2. Andrzej Bach zatrudniony był w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Ełku, został aresztowany 17.12.1981 r., więziony był przez 91 dni, w 1982 r. wyemigrował do RFN;
3. Jerzy Danieluk zatrudniony był w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego Zakład Transportu w Ełku, został aresztowany 16.12.1981 r., więziony był przez 21 dni, mieszka w Ełku;
4. Lucjan Filipkowski zatrudniony był w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, został aresztowany 13.12.1981 r. w Białymstoku, więziony był przez 101 dni, od 1989 r. mieszka w Ełku i jest zaliczany obecnie do ełckich internowanych;
5. Jacek Golak zatrudniony był w Eksportowym Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ełku, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 84 dni, w 1987 r. wyemigrował do USA;
6. Wacław Jankowski zatrudniony był w Przedsiębiorstwie Robót Instalacyjno-Montażowych Budownictwa Rolniczego w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 241 dni, mieszka w Ełku;
7. Radosław Jurgielewicz prowadził własną działalność gospodarczą, był inwalidą wojennym, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 2 dni, zmarł w Ełku w 1993 r. i został pochowany w Suwałkach;
8. Edward Kochanowski był nauczycielem w Zbiorczej Szkole Gminnej w Ełku (obecnie Zespół Szkół Sportowych w Ełku), został aresztowany 16.12.1981 r., więziony był przez 18 dni, zmarł w Ełku w 2009 r. i został pochowany w Augustowie;
9. Jan Zbigniew Kozikowski prowadził własną działalność gospodarczą, nie należał do NSZZ „Solidarność”, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 10 dni, mieszka w Ełku;
10. Lucyna Mazurkiewicz zatrudniona była w Zakładzie Elektroniki Motoryzacyjnej w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 77 dni, mieszka w Ełku;
11. Józef Możejewski zatrudniony był w Węźle Polskich Kolei Państwowych w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 58 dni, zmarł w 2010 r. i został pochowany w Ełku;
12. Ryszard Radaszkiewicz zatrudniony był w Eksportowym Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ełku, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 84 dni, zmarł w 1999 r. został pochowany w Ełku;
13. Andrzej Sawicki zatrudniony był w Banku Gospodarki Żywnościowej w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 282 dni, zmarł w 2008 r. i został pochowany w Ełku;
14. Alina Songin zatrudniona była w Suwalskim Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej „Las” w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 134 dni, mieszka w Ełku;
15. Halina Wysocka zatrudniona była w Banku Gospodarki Żywnościowej w Ełku, została aresztowana 19.12.1981 r., więziona była przez 89 dni, mieszka w Ełku.
Ełccy internowani zostali opisani przez Andrzej Mocarskiego – nauczyciela historii i wos w książce pt. „Ełccy internowani i ich kapelani”, Ełk 2010. Ponadto w latach 2001–2008 zorganizował on w Zespole Szkół Samorządowych w Ełku (ob. Zespół Szkół Sportowych w Ełku) osiem sesji popularnonaukowych poświęconych stanowi wojennemu w Polsce.
Na murach polskich miast podczas stanu wojennego pojawiały się następujące napisy:
„Precz z komuną”; „Precz z PZPR”; „Precz z pachołkami Moskwy”; „Śmierć katom z ZOMO”; „Zabitych górników pomścimy”; „Wrona Orła nie pokona”; „Solidarność zwycięży”; „Niech żyje Wałęsa”; „Wszystkie wrony na Plac Czerwony”; „Nierozłączne siostry dwie – partia i SB”. Natomiast w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi internowane kobiety śpiewały: „Po tamtej stronie Wisły kąpała się wrona, Jaruzelski myślał, że to jego żona”.
W 2008 r. Prokurator Katowickiego Oddziału IPN oskarżył (sprawa trafiła na wokandę) gen. Wojciecha Jaruzelskiego o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu „związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw” oraz o podżeganie członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie w czasie sesji Sejmu PRL i wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym. Razem z nim oskarżonych było osiem innych osób, w tym były I sekretarz PZPR (PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) Stanisław Kania oraz szef MSW (MSW – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) gen. Czesław Kiszczak.
16 marca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dra Janusza Kochanowskiego z 2008 r. dotyczący dekretu o stanie wojennym. TK orzekł, że dekret o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL z dnia 22 lipca 1952 r. oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Osobistych i Politycznych.
12.01.2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka winnym zbrodni komunistycznej oraz udziału w związku zbrojnym wprowadzającym stan wojenny i skazał go na karę czterech lat pozbawienia wolności. Na mocy amnestii wyrok zmniejszono o połowę i zawieszono na pięć lat.
Wojciech Jaruzelski zm. 25.05.2014 r. i został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Jego pogrzebowi towarzyszyły protesty wielu Polaków, dlatego że nie został on osądzony za stan wojenny i masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 r.

Pieczątkę NSZZ „Solidarność” wykonał w stanie wojennym ełczanin Czesław Kuderski – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Ełku. Czesław Kuderski tą pieczątką w stanie wojennym stemplował „bibułę”, czyli niezależną od władz komunistycznych prasę. Tego rodzaju działalność była wówczas zakazana. W zawiązku z tym narażał się on na aresztowanie i więzienie. Czesław Kuderski zm. w 2011 r. i został pochowany w Ełku.

Opr. Andrzej Mocarski
Strona 86 z 176 << < 83 84 85 86 87 88 89 > >>
Matematyka
POLECAMY
Kluby i Stowarzyszenia

Obiady

Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



PTFPTF
Projekty w szkole
  » Szkoła Ucząca Się
Ełckie szkoły
 
Copyright © 2007 Zespół Szkół Sportowych w Ełku
kontakt z administratorem

3189211 Unikalnych wizyt