15 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3 N Gimnazjum Sportowego wzięli udział w nietypowych lekcjach. Nie odbyły się one jak zwykle w szkolnych ławkach, ale w miejscach związanych z polską historią i kulturą.
Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce będące hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944roku. Niezapomnianym dla wszystkich przeżyciem była możliwość przejścia kanałem czy usłyszenia strzałów, obwieszczeń i bijącego serca walczącej stolicy. Dzień po dniu towarzyszyliśmy powstańcom i mieszkańcom Warszawy w ich walce. Kartki z kalendarza pomagały zrozumieć odczucia i sytuację tamtych dni.
„ Piątek 11sierpnia 1944. Obrona Woli upada, a ul. Stawki staje się najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem osłaniającym Stare Miasto. Niemcy nacierają na Starówkę z Mariensztatu i ruin Zamku oraz od strony pl. Teatralnego. Stare Miasto, bombardowane codziennie z powietrza, ostrzeliwuje też z praskiego brzegu Wisły niemiecka artyleria. W nocy z 11 na 12 sierpnia załoga Starego Miasta przyjmuje zrzuty broni i amunicji. Pada ostatni punkt oporu na Ochocie – „Reduta Wawelska”. Oddziały ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” ewakuują się kanałami w kierunku Śródmieścia i Mokotowa. Oddziały RONA opanowują Ochotę i Al. Jerozolimskimi zbliżają się do pl. Starynkiewicza.”
Kolejnym punktem wycieczki był Park Trampolin Hangar 646 na warszawskim Mokotowie - 2500m2 przestrzeni i cała masa atrakcji łączących rekreacje ze sportem! Uczniowie klasy sportowej nie zapomnieli zatem o codziennym treningu, ale tym razem odbył się on pod okiem trenerów akrobacji, co szczególnie ucieszyło chłopców, którzy mogli doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy.
Po przerwie na obiad w Złotych Tarasach udaliśmy się do Wilanowa, by zwiedzić Zimowy Ogród Króla. To zupełnie nowa wystawa świetlna, zlokalizowana na przedpolu wilanowskim, w ogrodzie północnym i na tarasie górnym. Odwiedzając ją po zmroku, wkroczyliśmy w przestrzeń, w której mogliśmy się poczuć jak na królewskim dworze. Wystawa jest elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązuje do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej ekspozycji odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Wejścia do ogrodu strzegą orły zdobiące rozświetloną pergolę. W ogrodzie północnym można pospacerować aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyć XVII-wieczną altanę. Stamtąd przechodzi się do rozświetlonego kandelabrami tarasu górnego, gdzie znajdują się świetlne herby króla Jana III oraz misternie zdobione pawilony. Pośrodku tej części ogrodu światłem rozkwitły też drzewka pomarańczowe – podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii. Dla gości przygotowano również pięknie zdobioną świetlistą ramę, aby mogli w niej zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu, co bardzo ucieszyło naszych uczniów. Niesamowitym przeżyciem była dla wszystkich gra świateł i muzyki, której byliśmy świadkami, opuszczając teren wilanowskiego kompleksu.
Zmęczeni, ale zadowoleni z dnia pełnego wrażeń, pożegnaliśmy wieczorem stolicę, by wrócić po północy do Ełku.
Opiekunowie: Katarzyna Cholewińska, Teresa G. Gorajewska Tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska
Dodane przez szymek dnia 16/12/2017 14:21:47 484 Czytań |
Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole „Mikołajki”. Mikołaj wraz z pomocnikami osłodził nam ten dzień lizakami i pierniczkami upieczonymi przez uczniów gimnazjum i liceum. Przerwy między lekcjami umilały nam świąteczne piosenki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym .
Opiekunowie SU: A.Łabanowska, D.Wyłuda
Dodane przez szymek dnia 15/12/2017 17:14:10 423 Czytań |
Dnia 8 grudnia klasy licealne pod opieką nauczycieli:J.Sowulewskiego, A.Łabanowskiej i M.Kosieradzkiej, wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zwiedzanie Starego Miasta oraz zabawa w Parku Trampolin STACJA GRAWITACJA. Uczniowie mogli wykazać się swoimi sportowymi umiejętnościami na trampolinach oraz pokonać przeszkody na wysokościach. Wszyscy bez uszczerbku na zdrowiu powrócili do Ełku.
Dodane przez szymek dnia 15/12/2017 17:03:28 476 Czytań |
Podwójne trzecie miejsce w Mistrzostwach Regionu
Zarówno dziewczyny jak i chłopcy zakończyli swoją przygodą w ramach rozgrywek SZS w piłkę siatkową na trzecim miejscu w Regionie III. Chłopcy swój turniej rozegrali 12 grudnia w Szczytnie, gdzie zajęli III miejsce za Mrągowem i Szczytnem. Dziewczęta swój turniej rozegrały 14 grudnia w Ełku. Ponownie lepszą drużyną okazała się drużyna z Mrągowa, z którą dziewczyny stoczyły pasjonujący pojedynek, pełen zwrotów akcji, gdzie byliśmy o krok od wymarzonego finału, po pierwszym gładko wygranym secie 25:15, w drugim wydawało się, że mecz jest pod kontrolą, a jednak coś się zacięło i od stanu 18:12 dla nas to drużyna z Mrągowa złapała wiatr w żagle, który poniósł ją do zwycięstwa. Szczegóły TUTAJ
Skład reprezentacji chłopców:
1. Bartek Sieńkowski
2. Dominik Trusiński
3. Kewin Rozmysłowski
4. Bartek Prawdzik
5. Nikodem Herbszt
6. Jakub Usiak
7. Wiktor Markowski
8. Dominik Moldenhower
9. Kamil Bugieda
10. Olek Kalicki
11. Kacper Prawdzik
12. Kamil Kalinowski
Skład reprezentacji dziewcząt:
1. Beata Łozowska
2. Natalia Gałęska
3. Dominika Żytyniec
4. Natalia Majewska
5. Ola Niedźwiecka
6. Kinga Kirycka
7. Ania Gulan
8. Ania Maciorowska
9. Zuzia Korenkiewicz
10. Karolina Pawłowska
11. Zuzia Kunda
12. Paulina Zdanewicz
Dziękuję za walkę do samego końca!!!
Trener Jarosław Andrzejewski
Wtorek 12 grudnia 2017 roku był wyjątkowym dniem dla klasy 4 a Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6. Uczniowie mieli wyjątkową lekcję w Zespole Szkół nr 6 – wzięli udział w zajęciach kulinarnych i nauczyli się pieczenia pierniczków. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem pani Anny Korzeń i uczniów II klasy technikum, przyszłych kucharzy. Dzieci nie tylko musiały zapoznać się z przepisem, ale także odważyć czy odmierzyć składniki, wyrobić ciasto i uformować pierniczki. Później już było oczekiwanie na gotowe do jedzenia ciasteczka, które zachęcały pięknymi dekoracjami.
To nie był jednak koniec atrakcji. Po zajęciach kulinarnych uczniowie udali się na lodowisko, na którym mogli pokazać swoje umiejętności jazdy na łyżwach.
Dziękujemy za zaproszenie do Zespołu Szkół nr 6 – pani Annie Korzeń i pani Monice Koniecko.
Organizator wyjścia: Teresa G. Gorajewska
Dodane przez szymek dnia 14/12/2017 19:20:53 476 Czytań |
Trampolina to nowatorski przyrząd do ćwiczeń ruchowych przeznaczony dla dzieci w każdym wieku gwarantujący ciekawe zajęcia. Dotąd skakanie na trampolinie kojarzyło się z wesołym miasteczkiem i frajdą dla dzieci. W naszej szkole dzieci mogą codziennie korzystać z tej formy zabawy. Okazuje się jednak, że to fantastyczna forma ćwiczeń fizycznych. Łączy w sobie dużą dawkę wysiłku i zabawy, która pomaga wzmacniać i kształtować sylwetkę przy jednoczesnym czerpaniu frajdy ze skakania.
Jolanta Gutowska
Dodane przez szymek dnia 14/12/2017 18:43:33 481 Czytań |
Stan wojenny w Polsce (13.12.1981– 22.07.1983)
Stan wojenny został wprowadzony przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego 13.12.1981 r., został zawieszony 31.12.1982 r., a ostatecznie zniesiony 22.07.1983 r. – trwał 589 dni. Stan wojenny był wojskowym zamachem stanu przeprowadzonym przez WRON-ę (WRON – Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego), na czele której stał gen. Jaruzelski. Surowe prawo stanu wojennego obowiązywało do końca PRL-u (PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa – nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989).
Od 13. 12. 1981 r. na ulicach polskich miast pojawiło się 15 tys. zomowców (ZOMO – Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) oraz 100 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Należy również pamiętać o 25 tys. esbekach (SB – Służba Bezpieczeństwa – tajna policja polityczna) i 63 tys. milicjantach (MO – Milicja Obywatelska). Siły te wspomagało około 400 tys. ormowców (ORMO – Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej – paramilitarna organizacja ochotnicza i społeczna wspierająca MO). Ponadto zmobilizowano i uzbrojono wiele tysięcy emerytowanych esbeków i milicjantów. Takim orężem militarnym gen. Jaruzelski niszczył NSZZ Solidarność (NSZZ Solidarność – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, powstał w 1980 r., przewodniczącym był Lech Wałęsa), największą inicjatywę społeczną narodu polskiego od zakończenia drugiej wojny światowej.
Ceną stanu wojennego w Polsce były: 103 ofiary śmiertelne (Komitet Helsiński podaje 123 ofiary), 10 tys. internowanych w 52 więzieniach i ośrodkach odosobnienia, w tym 15 osób z Ełku, 4 tys. wyroków skazujących oraz opuszczenie Polski przez 500 tys. jej obywateli. Ponadto 170 tys. osób ukarano za wykroczenia niezwiązane z działalnością na rzecz niepodległości. 1 lutego 1992 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał stan wojenny za nielegalny, a 6 grudnia 2002 r. ogłosił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Lista internowanych działaczy NSZZ „Solidarność” z Ełku wraz z miejscem zatrudnienia oraz okresem internowania:
1. Teresa Apoznańska zatrudniona była w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 193 dni, mieszka w Ełku;
2. Andrzej Bach zatrudniony był w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Ełku, został aresztowany 17.12.1981 r., więziony był przez 91 dni, w 1982 r. wyemigrował do RFN;
3. Jerzy Danieluk zatrudniony był w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego Zakład Transportu w Ełku, został aresztowany 16.12.1981 r., więziony był przez 21 dni, mieszka w Ełku;
4. Lucjan Filipkowski zatrudniony był w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, został aresztowany 13.12.1981 r. w Białymstoku, więziony był przez 101 dni, od 1989 r. mieszka w Ełku i jest zaliczany obecnie do ełckich internowanych;
5. Jacek Golak zatrudniony był w Eksportowym Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ełku, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 84 dni, w 1987 r. wyemigrował do USA;
6. Wacław Jankowski zatrudniony był w Przedsiębiorstwie Robót Instalacyjno-Montażowych Budownictwa Rolniczego w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 241 dni, mieszka w Ełku;
7. Radosław Jurgielewicz prowadził własną działalność gospodarczą, był inwalidą wojennym, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 2 dni, zmarł w Ełku w 1993 r. i został pochowany w Suwałkach;
8. Edward Kochanowski był nauczycielem w Zbiorczej Szkole Gminnej w Ełku (obecnie Zespół Szkół Sportowych w Ełku), został aresztowany 16.12.1981 r., więziony był przez 18 dni, zmarł w Ełku w 2009 r. i został pochowany w Augustowie;
9. Jan Zbigniew Kozikowski prowadził własną działalność gospodarczą, nie należał do NSZZ „Solidarność”, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 10 dni, mieszka w Ełku;
10. Lucyna Mazurkiewicz zatrudniona była w Zakładzie Elektroniki Motoryzacyjnej w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 77 dni, mieszka w Ełku;
11. Józef Możejewski zatrudniony był w Węźle Polskich Kolei Państwowych w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 58 dni, zmarł w 2010 r. i został pochowany w Ełku;
12. Ryszard Radaszkiewicz zatrudniony był w Eksportowym Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ełku, został aresztowany 18.12.1981 r., więziony był przez 84 dni, zmarł w 1999 r. został pochowany w Ełku;
13. Andrzej Sawicki zatrudniony był w Banku Gospodarki Żywnościowej w Ełku, został aresztowany 13.12.1981 r., więziony był przez 282 dni, zmarł w 2008 r. i został pochowany w Ełku;
14. Alina Songin zatrudniona była w Suwalskim Przedsiębiorstwie Produkcji Leśnej „Las” w Ełku, została aresztowana 17.12.1981 r., więziona była przez 134 dni, mieszka w Ełku;
15. Halina Wysocka zatrudniona była w Banku Gospodarki Żywnościowej w Ełku, została aresztowana 19.12.1981 r., więziona była przez 89 dni, mieszka w Ełku.
Ełccy internowani zostali opisani przez Andrzej Mocarskiego – nauczyciela historii i wos w książce pt. „Ełccy internowani i ich kapelani”, Ełk 2010. Ponadto w latach 2001–2008 zorganizował on w Zespole Szkół Samorządowych w Ełku (ob. Zespół Szkół Sportowych w Ełku) osiem sesji popularnonaukowych poświęconych stanowi wojennemu w Polsce. Na murach polskich miast podczas stanu wojennego pojawiały się następujące napisy:
„Precz z komuną”; „Precz z PZPR”; „Precz z pachołkami Moskwy”; „Śmierć katom z ZOMO”; „Zabitych górników pomścimy”; „Wrona Orła nie pokona”; „Solidarność zwycięży”; „Niech żyje Wałęsa”; „Wszystkie wrony na Plac Czerwony”; „Nierozłączne siostry dwie – partia i SB”. Natomiast w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi internowane kobiety śpiewały: „Po tamtej stronie Wisły kąpała się wrona, Jaruzelski myślał, że to jego żona”.
W 2008 r. Prokurator Katowickiego Oddziału IPN oskarżył (sprawa trafiła na wokandę) gen. Wojciecha Jaruzelskiego o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu „związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw” oraz o podżeganie członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie w czasie sesji Sejmu PRL i wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym. Razem z nim oskarżonych było osiem innych osób, w tym były I sekretarz PZPR (PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) Stanisław Kania oraz szef MSW (MSW – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) gen. Czesław Kiszczak.
16 marca 2011 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dra Janusza Kochanowskiego z 2008 r. dotyczący dekretu o stanie wojennym. TK orzekł, że dekret o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL z dnia 22 lipca 1952 r. oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Osobistych i Politycznych.
12.01.2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka winnym zbrodni komunistycznej oraz udziału w związku zbrojnym wprowadzającym stan wojenny i skazał go na karę czterech lat pozbawienia wolności. Na mocy amnestii wyrok zmniejszono o połowę i zawieszono na pięć lat.
Wojciech Jaruzelski zm. 25.05.2014 r. i został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Jego pogrzebowi towarzyszyły protesty wielu Polaków, dlatego że nie został on osądzony za stan wojenny i masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 r.
Pieczątkę NSZZ „Solidarność” wykonał w stanie wojennym ełczanin Czesław Kuderski – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Ełku. Czesław Kuderski tą pieczątką w stanie wojennym stemplował „bibułę”, czyli niezależną od władz komunistycznych prasę. Tego rodzaju działalność była wówczas zakazana. W zawiązku z tym narażał się on na aresztowanie i więzienie. Czesław Kuderski zm. w 2011 r. i został pochowany w Ełku.
Opr. Andrzej Mocarski
Dodane przez szymek dnia 13/12/2017 18:54:28 878 Czytań |
SIATKARZE MISTRZAMI EŁKU !!!
W poniedziałek 11.12.2017 roku odbyły się Mistrzostwa Ełku w trójkach siatkarskich chłopców klas 5. Zawody odbyły się w SP 9 na Konieczkach. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Wzięły w nim udział wszystkie szkoły podstawowe z Ełku - czyli łącznie 7 szkół. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy 5a: Hodun Maciej, Rymarowicz Kacper, Kwiatkowski Patryk, Żabiński Szymon, Michałowski Kuba, Jóźwiak Kuba, Jastrzębski Mikołaj i Usiak Filip. Chłopaki po pięknej grze i zwycięstwie wszystkich rozegranych meczy sensacyjnie zdobyli 1 miejscezostając Mistrzem Ełku. Dało to awans do dalszych rozgrywek w Mistrzostwach Rejonu w Gołdapi, które rozegramy już w piątek.
Dodane przez Jarecki2380 dnia 11/12/2017 19:23:35 593 Czytań |
08.12.2017 r. w Hotelu Rydzewski odbyło się uroczyste posumowanie kampanii Biała Wstążka – stop przemocy wobec kobiet 2017. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody za udział w konkursach międzyszkolnych, w których udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy 3S: Adrianna Krystochowicz i Paulina Iwiska zajęły I miejsce w konkursie multimedialnym na temat cyberprzemocy rówieśniczej, a uczeń klasy 2N Oskar Smyk zdobył wyróżnienie. Sukcesy odnieśli również nasi najmłodsi uczniowie. Fabian Iliaszuk z klasy 4a zajął II miejsce w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”, a Adrian Zdankowski z klasy 4d i Maja Tomaszewicz z klasy 3b otrzymali wyróżnienia.
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Paszkowska, Elżbieta Kalinowska
Dodane przez szymek dnia 11/12/2017 17:00:34 537 Czytań |
Siatkarskie granie
Kolejny weekend z ligową siatkówką.
W sobotę dziewczęta z klas III sn grały swój mecz w kategorii kadetek, gdzie przed własną publicznością zmierzyły się z Truso Elbląg. Po bardzo zaciętym pojedynku wygrały ostatecznie 3:1 i zachowały szansę na zajęcie pierwszego miejsca w grupie.
W niedzielę siatkarze z klasy II s udali się na wyjazdowy dwumecz do Olsztyna, gdzie zmierzyli się z Absolwenetem Olsztyn i ostatecznie wygrali 2:0 i 2:1 i ponownie awansowali do II ligi.
Siatkarze z klasy III s udali się do Elbląga, gdzie rozegrali swój kolejny mecz w kategorii kadetów. Po bardzo zaciętym pojedynku przegrali 2:3 z Truso Elbląg.
Siatkarki z II s udały się na turniej do Bartoszyc. Niestety dziewczyny przegrały dwa swoje mecze 0:2 z gospodyniami oraz Górowem Ilaweckim.
WIęcej informacji TUTAJ