Niecodzienne lekcje
Dodane przez szymek dnia 16/12/2017 14:21:47





Film, trening na trampolinach, cz.2
Film, trening na trampolinach, cz.3

Kliknij, aby zobaczyć galerię

15 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3 N Gimnazjum Sportowego wzięli udział w nietypowych lekcjach. Nie odbyły się one jak zwykle w szkolnych ławkach, ale w miejscach związanych z polską historią i kulturą.
Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce będące hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944roku. Niezapomnianym dla wszystkich przeżyciem była możliwość przejścia kanałem czy usłyszenia strzałów, obwieszczeń i bijącego serca walczącej stolicy. Dzień po dniu towarzyszyliśmy powstańcom i mieszkańcom Warszawy w ich walce. Kartki z kalendarza pomagały zrozumieć odczucia i sytuację tamtych dni.
„ Piątek 11sierpnia 1944. Obrona Woli upada, a ul. Stawki staje się najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem osłaniającym Stare Miasto. Niemcy nacierają na Starówkę z Mariensztatu i ruin Zamku oraz od strony pl. Teatralnego. Stare Miasto, bombardowane codziennie z powietrza, ostrzeliwuje też z praskiego brzegu Wisły niemiecka artyleria. W nocy z 11 na 12 sierpnia załoga Starego Miasta przyjmuje zrzuty broni i amunicji. Pada ostatni punkt oporu na Ochocie – „Reduta Wawelska”. Oddziały ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” ewakuują się kanałami w kierunku Śródmieścia i Mokotowa. Oddziały RONA opanowują Ochotę i Al. Jerozolimskimi zbliżają się do pl. Starynkiewicza.”
Kolejnym punktem wycieczki był Park Trampolin Hangar 646 na warszawskim Mokotowie - 2500m2 przestrzeni i cała masa atrakcji łączących rekreacje ze sportem! Uczniowie klasy sportowej nie zapomnieli zatem o codziennym treningu, ale tym razem odbył się on pod okiem trenerów akrobacji, co szczególnie ucieszyło chłopców, którzy mogli doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy.

Po przerwie na obiad w Złotych Tarasach udaliśmy się do Wilanowa, by zwiedzić Zimowy Ogród Króla. To zupełnie nowa wystawa świetlna, zlokalizowana na przedpolu wilanowskim, w ogrodzie północnym i na tarasie górnym. Odwiedzając ją po zmroku, wkroczyliśmy w przestrzeń, w której mogliśmy się poczuć jak na królewskim dworze. Wystawa jest elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązuje do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej ekspozycji odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Wejścia do ogrodu strzegą orły zdobiące rozświetloną pergolę. W ogrodzie północnym można pospacerować aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyć XVII-wieczną altanę. Stamtąd przechodzi się do rozświetlonego kandelabrami tarasu górnego, gdzie znajdują się świetlne herby króla Jana III oraz misternie zdobione pawilony. Pośrodku tej części ogrodu światłem rozkwitły też drzewka pomarańczowe – podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii. Dla gości przygotowano również pięknie zdobioną świetlistą ramę, aby mogli w niej zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu, co bardzo ucieszyło naszych uczniów. Niesamowitym przeżyciem była dla wszystkich gra świateł i muzyki, której byliśmy świadkami, opuszczając teren wilanowskiego kompleksu.
Zmęczeni, ale zadowoleni z dnia pełnego wrażeń, pożegnaliśmy wieczorem stolicę, by wrócić po północy do Ełku.

Opiekunowie: Katarzyna Cholewińska, Teresa G. Gorajewska
Tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska
Rozszerzona zawartość newsa