Zespół Szkół Sportowych w Ełku
   
 
Polska, Warmińsko-Mazurskie, 19-300 Ełk, Suwalska 15, Tel. 87 732 63 70, Napisz do Nas: Sekretariat, Dyrekcja
 
  Strona Główna Dziennik Elektroniczny Rok dla Niepodległej Artykuły Galeria Ogłoszenia Kronika Sukcesy Sport Facebook25/11/2024 16:24:27 
 
Rekrutacja 2021/2022
Informator
Świetlica
SP Sportowa
Liceum (GIM)
Liceum (SP)
Rodzice
Nauczyciel
Gazetka
Organy szkoły
Mistrzowie Ełku

13 listopada w hali SP 2 na Małeckich obyły się Mistrzostwa Miasta Ełku w piłkę siatkową chłopców szkół gimnazjalnych i VII klas SP. W zawodach wystartowało 7 drużyn. Nasi siatkarze bezapelacyjnie wygrali wszystkie mecze i zdobyli Mistrzastwo Miasta Ełku i już 21 listopada w Ełku powalczą o awans do półfinału województwa.
Skład drużyny:
1. Dominik Trusiński 2. Bartek Prawdzik
3. Bartek Sieńkowski 4. Sebastian Malinowski
5. Nikodem Herbszt 6. Kacper Grygo
7. Kewin Rozmysłowski 8. Wiktor Markowski
9. Jakub Usiak 10. Bartek Smoleński
11. Kamil Bugieda 12. Olek Kalicki
Trener Krzysztof Konowalski
Wieczór recytatorski
Ogłoszenie



Odsłonięcie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Orłowie
Rok dla Niepodległej

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Na cmentarzu w Orłowie, gm. Wydminy 10 listopada 2017 roku został odsłonięty Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Jest to miejsce pochówku dziewięciu żołnierzy poległych 16 lutego 1946 roku pod Gajrowskimi.
Doszło tam do największej bitwy antykomunistycznego podziemia na Mazurach. Podczas postoju na kwaterach około 130 żołnierzy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zostało zaatakowanych przez półtoratysięczny oddział NKWD, UB i LWP. W bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów. 9 poległych żołnierzy zostało pochowanych pod lasem w pobliżu Gajrowskich przez Stefanię Gazdę (w 1993 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, grób Stefanii Gazdy zamieszczony jest w fotogalerii), jej brata Stanisława Augustynowicza i autochtona o nazwisku Klimek.
15 lutego 2015 roku miał miejsce pogrzeb ekshumowanych żołnierzy, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Komunalnym w Orłowie. Do tej pory zidentyfikowano tylko por. Jana Boguszewskiego, ps. „Bitny”. Centralnym elementem Panteonu jest Ściana Pamięci z napisem: „Niezłomni Żołnierze Wyklęci” wraz z sentencją: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz stalowym krzyżem. Przed Ścianą Pamięci znajduje się dziewięć żołnierskich mogił z betonowymi krzyżami. Przed wejściem do Panteonu zostały umieszczone dwie kolumny zwieńczone orłami w koronie.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Orłowie, w którym znajduje się tablica poświęcona żołnierzom kpt. Romualda Rajsa „Burego”, dowódcy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Wzięły w nich udział: kompania honorowa z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego wraz z jej dowódcą gen. bryg. Jarosławem Gromadzińskim i grupy rekonstrukcyjne z Łomży, Ostrołęki i Warszawy oraz por. Anna Marczak i mjr Lech Marczak ze Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Olecku, a także kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i licznie przybyli mieszkańcy gminy.
Liturgii mszalnej przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, który również wygłosił bardzo patriotyczną homilię. Ksiądz biskup powiedział m.in. „W tej świątyni w Orłowie jesteśmy dzisiaj by modlić się w intencji poległych i pomordowanych bohaterów – żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia w Polsce. Modlimy się o pokój i o zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których jedyną winą było to, że kochali Ojczyznę inną od tej, którą po II wojnie światowej rzeźbili komuniści radzieccy i polscy. […] Pragnę z okazji dzisiejszego dnia, wspominając Święto Odzyskania Niepodległości przypomnieć słowa jednego z więźniów umierającego w obronie ojczyzny: „Nie pozwólcie, aby nasza śmierć poszła na marne”. I dobrze, że Żołnierze Wyklęci doczekali się należytego szacunku oraz zaczęto głośno i odważnie mówić o ich ofierze. Pragniemy wzniecić naszą pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę. I to jest naszym świętym obowiązkiem, nas Polaków. Oni walczyli o godność, honor i ducha narodu polskiego. Dla nich słowa Bóg, Honor, Ojczyzna miały wielkie znaczenie. Za to zapłacili wysoką cenę, najwyższą cenę: szykany, prześladowania, tortury, więzienie, śmierć i pogrzebanie w bezimiennej mogile. Zginęli, bo nie zgodzili się na zdradę, kłamstwo i zniewolenie. Byli to prawdziwi bohaterowie, a w komunistycznej propagandzie nazywano ich „bandytami, „zdrajcami”. Władze komunistyczne czyniły wszystko, by Naród o nich zapomniał. Naród o Nich nie zapomniał, Kościół o nich nie zapomniał. Dobrze, że władze Gminy Wydminy podjęły decyzję o budowie Panteonu Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu w Orłowie. Dobrze, że te uroczystości dzisiaj odbywają się w kościele w Orłowie. Przez to przywracamy pamięć o Nich”.
Bezpośrednio po Mszy Świętej uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich przedstawili program słowno-muzyczny. Następnie wszyscy przemaszerowali na cmentarz, gdzie dwaj kombatanci mjr Lucjan Deniziak i por. Józef Dąbrowski odsłonili Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, który został poświęcony przez ełckiego biskupa. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na żołnierskich kwaterach
Radosław Król – wójt Gminy Wydminy w swoim wystąpieniu nadmienił, że o wybudowanie zbiorowej mogiły poświęconej Niezłomnym Żołnierzom Wyklętym zabiegał Społeczny Komitet Budowy Panteonu w Orłowie.
Panteon wpisuje się w Szlak Edukacyjno-Historyczny Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych rozpoczynający się w gminie Świętajno – miejscu pierwszego pochówku żołnierzy NZW, a następnie przebiega przez Gajrowskie, Orłowo i Wydminy. Liczy około 17 km.
To, co władze samorządowe zrobiły w gminie Wydminy, żeby upamiętnić Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych może być wzorem do naśladowania dla innych.
Dalsze uroczystości miały miejsce w Folwarku Lękuk. Został tam zaprezentowany film dokumentalny pt. „Podwójnie Wyklęty” w reżyserii Ewy Szakalickiej. Autorka przedstawiła w nim losy kpt. Romualda Rajsa „Burego”, dowódcy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 2017 roku podczas 9. Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni film ten otrzymał trzy nagrody: jury, wyróżnienie „za odwagę podjęcia trudnego tematu losu kapitana Romualda Rajsa „Burego” i rzetelne wykorzystanie źródeł.
W uroczystościach religijno-patriotycznych w Orłowie związanych z odsłonięciem Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych wziął udział nauczyciel historii Andrzej Mocarski, który reprezentował Zespół Szkół Sportowych w Ełku.
Nie była to jego pierwsza wizyta w Orłowie, gdyż w dniach 16-17 września 2017 roku wraz z 18. uczniami Zespołu Szkół Sportowych w Ełku wziął udział w I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy.

Opr. i fot. Andrzej Mocarski
Mistrzynie Miasta Ełku

10 listopada w hali SP 2 na Małeckich obyły się Mistrzostwa Miasta Ełku w piłkę siatkową dziewcząt szkół gimnazjalnych i VII klas SP. W zawodach wystartowało po raz pierwszy aż 11 drużyn.
Nasze siatkarki zdobyły mistrzostwo miasta i tym samym awansowały do mistrzostw rejonu!
Zwycięstwo przyszło w dramatycznych okolicznościach, ponieważ półfinał wygraliśmy dopiero po tiebreaku 18:16, jak również finał rozstrzygnął się w tiebreaku, który wygraliśmy do 9.
Skład mistrzowskiej drużyny:
1. Beata Łozowska
2. Natalia Majewska
3. Ada Krystochowicz
4. Dominika Żytyniec
5. Paulina Iwiska
6. Ania Gulan
7. Kasia Łoboda
8. Natalia Gałęska
9. Ania Maciorowska
10. Kinga Kirycka
11. Karolina Pawłowska
12. Wiktoria Zarzecka
Trener
Jarosław Andrzejewski
Serdecznie gratulujemy dziewczynom!!!!!
W poniedziałek grają chłopcy, a 20 listopada w Olecku są Mistrzostwa Rejonu!!!
Trzymajcie kciuki🏆🏆🏆🏆

Galeria
Program edukacyjny MegaMisja realizowany przy współpracy z Fundacją Orange
Kronika

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Pod koniec września w naszej szkole ruszył kolejny program edukacyjny MegaMisja realizowany przy współpracy z Fundacją Orange. MegaMisja to program edukacji cyfrowej, w którym najmłodsi podczas pobytu w świetlicy szkolnej poznają zasady bezpiecznego internetu oraz przygotowuje je do korzystania z komputera i wykorzystywania nowych mediów w pożyteczny sposób poprzez gre edukacyjną. MegaMisja oparta jest na fabularyzowanej grze, która przenosi dzieci do cyfrowego labolatorium pełnej przygód. Wykonując kolejne zadania, dzieci pomagają bohaterom historii sprawnie poruszać się wśród cyfrowych wynalazków i chronić je przed figlami Psotnika. Uczniowie klas III uczęszczający do świetlicy szkolnej wraz z nauczycielem przy realizacji wyzwań uczą się jakich danych nie należy podawać w sieci, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, jak komunikować się między ludźmi oraz jak odróżniać treści wiarygodne od niewiwrygodnych. Pracując w grupach i wykonując kolejne zadania, uczniowie zdobywają punkty, które zamieniają na nagrody dla swojej świetlicy. Nasza szkoła już pierwszą nagrodę otrzymała w postaci materiałów plastycznych, z których uczniowie będą mogli korzystać przez cały rok szkolny. Przy wykonywaniu zadań dobrze się bawimy jednocześnie ucząc się zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

Marta Niemotko
Wycieczka klasowa do Warszawy
Kronika

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Dnia 3 listopada 2017 roku klasy II S i II N Gimnazjum Sportowego w Ełku uczestniczyły w wycieczce do Warszawy pod opieką wychowawczyń Edyty Ostrowskiej i Marzeny Tyborskiej oraz trenerów Dariusza Maciorowskiego i Daniela Potuszyńskiego. Podróż rozpoczęliśmy o godzinie 6 rano, pogoda nam dopisała i bez większych problemów dotarliśmy przed czasem na miejsce. Pierwszym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Placówka dokumentuje historię powstania, walkę i codzienność ludności cywilnej podczas okupacji oraz ukazuje powojenny terror komunistyczny i losy powstańców. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, które są bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie. Najciekawszym eksponatem muzeum okazał się przedwojenny samolot. Młodzież zgodnie przyznała, iż film 3D Miasto Ruin wywarł na niej największe wrażenie.
Kolejnym punktem programu był HANGAR 646 z około
2500 m2 przestrzeni i całą masą atrakcji łączących rekreację ze sportem. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie mając do wyboru prawie 80 trampolin różnego rodzaju, od rekreacyjnych po sportowe w tym ogromną arenę składającą się z ponad 50 trampolin, poduchę powietrzną do bezpiecznej nauki akrobacji, kosze do koszykówki, strefę do zbijaka oraz ścieżkę akrobatyczną. Godzina spędzona pod opieką profesjonalnych instruktorów uczących akrobacji, salt i ciekawych ćwiczeń na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Ostatnim przystankiem w zwiedzaniu stolicy był Królewski Ogród Świateł w Wilanowie. Ogród wilanowski powstał razem z pałacem wilanowskim w 2 połowie XVII wieku i skomponowany został względem wspólnej osi wraz z pałacem. Bajeczny ogród świateł przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Każdy z odwiedzających może poczuć się jak na królewskim dworze.
Tekst: Edyta Ostrowska
Zdjęcia: Edyta Ostrowska, Daniel Potuszyński
Wicemistrzowie w koszykówkę i piłkę ręczną

7 listopada (piłka ręczna) i 8 listopada (koszykówka) odbyły się Mistrzostwa Miasta Ełku.
Nasi uczniowie złożeni z klasy piłkarskiej i siatkarskiej wywalczyli wicemistrzostwa. Chłopcy, którzy na co dzień nie trenują koszykówki i piłki ręcznej pokazali prawdziwy charakter sportowca i udowodnili, że nie przypadkowo są uczniami szkoły sportowej. W piłkę ręczną nasza drużyna w meczu decydującym o pierwszym miejscu przegrała minimalnie jedną bramką, a w finale koszykówki nawiązali wyrównaną grę z najlepszą drużyną na co dzień trenującą koszykówkę i po pierwszej połowie nawet był remis.
Gratulujemy!!!
Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

W dniach 13 - 16 listopada uczniowie SPS nr 6, Gimnazjum Sportowego i Liceum Ogólnokształcącego po raz drugi wezmą udział w międzynarodowym konkursie informatycznym BÓBR. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Zakwalifikowanych wcześniej uczniów prosimy o punktualne przybycie o godzinie 11:30 do sali 209:
- Liceum Ogólnokształcące – poziom Senior – 13 listopada
- Gimnazjum - poziom Junior - 14 listopada
- Szkoła podstawowa kl. 5 – 6 – poziom Beniamin - 15 listopada
-Szkoła Podstawowa kl. 3 – poziom Skrzat - 16 listopada
Konkurs zaplanowany jest w godzinach 12:00 - 13:00. Przykładowe zadania z różnych poziomów wiekowych znaleźć można na stronie www.bobr.edu.pl.

Życzymy powodzenia!!!

Szkolni koordynatorzy konkursu: Anna Rutkowska i Zygmunt Sikorski
Wyjście do kina
Kronika
26 października 2017 roku 140 uczniów klas II-III Gimnazjum Sportowego oraz I-III Liceum obejrzało w Planet Cinema w Ełku film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana pt. „Twój Vincent. ”
Akcja filmu przedstawia burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Stworzone przez Van Gogha płótna - ponad tysiąc wyjściowych podobrazi - połączono, dzięki czemu film jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha, pośmiertnie uznanego za ojca sztuki nowoczesnej.
„Twój Vincent” to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Nakręcone zdjęcia z udziałem aktorów zostały następnie namalowane na płótnie przez 125 malarzy z 20 krajów- 65 z Polski oraz 60 z zagranicy. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tys. obrazów. https://www.youtube.com/watch?v=k8xcLdOjX6w

Koordynator Edyta Ostrowska
INDYKPOL AZS OLSZTYN w naszej szkole

30 października odwiedzili nas wyśmienici goście. Młodzi adepci siatkówki odbyli prawdziwy trening z jednym z najlepszych trenerów na świecie, a obecnie prowadzącym AZS Olsztyn Robertem Santili oraz rozgrywającym i kapitanem Indykpolu Pawłem Woickim, którzy przybyli do nas prosto po wczorajszym zwycięstwie nad Jastrzębiem 3:0. Siatkarzom towarzyszył również prezes Indykpolu AZS Olsztyn pan Tomasz Jankowski. Młodzi siatkarze szkoły sportowej również w weekend grali swoje mecze w ramach warmińsko - mazurskiej ligi piłki siatkowej, gdzie startują w kategorii młodzik, młodziczka, kadet i kadetka. Spotkanie odbyło się dzięki programowi partnerstwa, jakie podpisał Pan Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz z Indykpolem AZS Olsztyn. Po raz pierwszy w szkole sportowej gościliśmy AZS Olsztyn, który w tym roku jest stawiany jako jeden z faworytów do zdobycia medalu MP. W ramach partnerstwa młodzi siatkarze mają możliwość bezpłatnych wyjazdów na mecze AZS-u, a ostatnio uczestniczyli w hicie Plusligi, w którym AZS pokonał wielką Skrę Bełchatów 3:2. Mamy nadzieję, że spotkanie w przyszłości zaowocuje i doczekamy się pierwszego Ełczanina w AZS Olsztyn.

Galeria
Pierwsze koty (roboty) za płoty
KronikaSiatkarze będący uczniami klasy czwartej i piątej nie mają na co dzień czasu na dodatkowe zajęcia. Po dwóch kolejnych lekcjach, na których poznali tajniki Scratcha, spotkali się w sobotę 28.10.2017 r., aby zmierzyć się ze złożeniem robotów.

Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w dyskusji o zmysłach człowieka i odpowiadającym im czujnikom robotów.

Potem z zaciekawieniem rozpakowali pudełka z zestawami i krok po kroku przystąpili do konstruowania. Bardzo szybko pracująca grupa podzieliła się na mechaników – zmagających się z kolejnymi śrubkami i elementami oraz programistów, którzy jednak woleli kończyć swoje programy w Sctatchu.

Po dwóch godzinach udało się zmontować jednego robota, ale jego uruchomienie nie było wcale proste.
Robot nie koniecznie wykonywał oczekiwane polecenia. Jazda po podłodze wywołała ogromne poruszenie. Rodzice przerwali nam pracę, uświadamiając, że czas wracać do domu.

Fotorelacja na stronie #SuperKoderów Fotorelacja
Strona 90 z 175 << < 87 88 89 90 91 92 93 > >>
Matematyka
POLECAMY
Kluby i Stowarzyszenia

Obiady

Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



PTFPTF
Projekty w szkole
  » Szkoła Ucząca Się
Ełckie szkoły
 
Copyright © 2007 Zespół Szkół Sportowych w Ełku
kontakt z administratorem

3285273 Unikalnych wizyt