Zespół Szkół Sportowych w Ełku
   
 
Polska, Warmińsko-Mazurskie, 19-300 Ełk, Suwalska 15, Tel. 87 732 63 70, Napisz do Nas: Sekretariat, Dyrekcja
 
  Strona Główna Dziennik Elektroniczny Rok dla Niepodległej Artykuły Galeria Ogłoszenia Kronika Sukcesy Sport Facebook24/03/2023 12:43:39 
 
Rekrutacja 2021/2022
Informator
Świetlica
SP Sportowa
Liceum (GIM)
Liceum (SP)
Rodzice
Nauczyciel
Gazetka
Organy szkoły
Niezwykli Goście w Naszej Szkole
KronikaKliknij, aby zobaczyć galerię


Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym mottem na ten czas są słowa:„Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

Papież zaznaczył, że ma się on przyczynić do rozbudzenia świadomości misji i podjęcia z nową energią misyjnej przemiany życia i duszpasterstwa. Chodzi o to, aby wszystkim wiernym leżało naprawdę na sercu głoszenie Ewangelii i przekształcenie ich wspólnot w rzeczywistości misyjne i ewangelizacyjne; aby rozwinęło się umiłowanie misji, będących „umiłowaniem Jezusa, ale jednocześnie miłością do Jego ludu”.

Realizując zachętę do zbliżania tematyki misyjnej, nasza szkoła gościła w dniu 17 października 2019 roku kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku al. Bartosza Chrulskiego oraz al. Grzegorza Uklejewskiego. Razem z nimi przybył ks. Piotr Bączyński, który miał zaszczyt wyjechać na misje do Kenii w Afryce. Pracował tam jako wolontariusz przez 2 miesiące i podzielił się z nami swoim niezapomnianym doświadczeniem. Opowieść ks. Piotra była oprawiona wspaniałymi zdjęciami, które pomogły nam przenieść się na chwilę w trudny, a zarazem piękny świat Kenii. Mogliśmy zobaczyć jak mieszkają, co jedzą, czym się zajmują mieszkający tam ludzie. Szczególnie smutne jest to, jak trudno mają tam dzieci. Często są zaniedbane, niedożywione, ale pełne radości. Ks. Piotr wspominał jak bardzo cieszyły się na widok „białego człowieka”. Ta otwartość i ciepło bardzo szybko się udzielała, a tym samym jeszcze bardziej uświadamiała, że misje są tam bardzo potrzebne.

Poruszyła nas opowieść ks. Piotra o tym, w jak skrajnie trudnych warunkach uczą się dzieci w państwowej szkole w Kenii. Jedyną alternatywa jest nauka w wybudowanej przez misjonarzy placówce, która poza edukacją zapewnia też posiłki swoim wychowankom. Często są to jedyne pokarmy jakie zjadają dzieci w ciągu dnia.

Wielu z nas uświadomiło sobie jak bardzo potrzebna jest nasza pomoc w tamtych krajach. W wielu miejscach Afryki Misjonarze są jedyną nadzieją tamtejszych ludzi na poprawę warunków swojego życia. To, co dla nas jest standardem – prąd, woda, jedzenie- tam jest obiektem marzeń.

Klerycy przyjechali z wspaniałymi eksponatami z krajów misyjnych. Uczniowie mogli je oglądać, dotykać, przymierzać. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się instrumenty i nakrycia głowy. Wszystko zostało ręcznie wykonane, a misjonarze i wolontariusze przywieźli je z różnych stron świata. Jednym słowem wspaniała wystawa i mile spędzony czas.
W zajęciach wzięły udział klasy: 2b, 3b, 4a, 5a, 5b, 7b, 8b, 1L

opracowała: Katarzyna Bienasz

Matematyka
POLECAMY
Kluby i Stowarzyszenia

Obiady

Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoPTFPTF
Projekty w szkole
  » Szkoła Ucząca Się
Ełckie szkoły
 
Copyright © 2007 Zespół Szkół Sportowych w Ełku
kontakt z administratorem

2931832 Unikalnych wizyt