Zespół Szkół Sportowych w Ełku
   
 
Polska, Warmińsko-Mazurskie, 19-300 Ełk, Suwalska 15, Tel. 87 732 63 70, Napisz do Nas: Sekretariat, Dyrekcja
 
  Strona Główna Dziennik Elektroniczny Rok dla Niepodległej Artykuły Galeria Ogłoszenia Kronika Sukcesy Sport Facebook28/03/2024 22:45:56 
 
Rekrutacja 2021/2022
Informator
Świetlica
SP Sportowa
Liceum (GIM)
Liceum (SP)
Rodzice
Nauczyciel
Gazetka
Organy szkoły
II Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy
Rok dla Niepodległej

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Po raz drugi 15-16.09.2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, według zamieszczonej poniżej listy, wzięli udział w II Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy:
1. Kamil Bugieda – klasa III S (Gim.)
2. Natalia Bugieda – klasa II L (LO) – kapitan szkolnej drużyny
3. Wiktoria Filonowicz – klasa III S (Gim.)
4. Michał Gosztkowski – klasa III S (Gim.)
5. Anna Gulan – klasa III S (Gim.)
6. Krzysztof Ignatowski – klasa 8 A (SP)
7. Aleksander Kalicki – klasa III S (Gim.)
8. Kamil Kalinowski – klasa III S (Gim.)
9. Jakub Limberger – klasa III S (Gim.)
10. Dominik Moldenhower – klasa III S (Gim.)
11. Sandra Nasiadko– klasa II L (LO)
12. Gabriel Olchowski – klasa III S (Gim.)
13. Elżbieta Staniaszek – klasa II L (LO)
14. Aleksandra Wesołowska – klasa II L (LO)
15. Wiktoria Wienikajtis – klasa III S (Gim.)
16. Mateusz Wysota – klasa 8 A (SP)
Sztafeta miała następujący porządek. 15.09.2018 roku o godz. 16.00 odbyła się odprawa opiekunów i kapitanów sztafet w biurze zawodów w Urzędzie Gminy w Wydminach. Został nam przekazany pakiet startowy, w skład którego wchodziła przydzielona dla każdego zawodnika czarna koszulka z nadrukiem: „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy”. Ponadto otrzymaliśmy numery startowe od 1 do 17, które zostały umieszczone obok cyfry 5 (była ona numerem startowym naszej szkoły).
W Wydminach tego dnia odbywały się gminne dożynki, a gwiazdą wieczoru był zespół Bayer Full, na którego koncercie nie mogło nas zabraknąć.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00. Zespoły startujące w sztafecie zebrały się na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Wydminach, gdzie nastąpiło zapalenie zniczy pod pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Następnie o godz. 10.30 rozpoczęła się Msza święta w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz por. Stanisława Jaworskiego, kpt. Eugeniusza Grapowa i aspiranta Policji Państwowej Marcina Jaworowskiego, który został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 roku. Po Mszy świętej w kościele wystąpił Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego z repertuarem pieśni religijno-patriotycznych. O godz. 11.40 autobusem podstawionym przez Organizatorów wyjechaliśmy do Orłowa, gdzie na cmentarzu komunalnym w Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych miały miejsce dalsze uroczystości. Został tam odczytany apel o następującej treści: „Jutro, 17 września będziemy obchodzić 79. rocznicę ataku Sowietów na Polskę. 17 września 1939 roku „Czwarty rozbiór Polski” – to jedna z najważniejszych dat, jakie powinniśmy pamiętać z historii XX wieku. Niestety przez blisko 50 lat po zakończeniu II wojny światowej ta data była Top Secret. Nie pamiętano jej w Polsce, nie uczono o niej w polskich szkołach naszych rodziców. Jeśli już o niej czasem mówiono, to tylko szeptem w domach. Każdy, kto głośno przypominał, co się wtedy naprawdę stało mógł zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach lub przysporzyć sobie i swojej rodzinie wielu problemów prywatnie, ale także w szkole oraz w pracy. Dzisiaj jesteśmy wolni, żyjemy w niepodległej i suwerennej Ojczyźnie, możemy i powinniśmy mówić, pisać, śpiewać, pokazywać w internecie to o czym wielu miało nadzieję, że zapomnimy, że udało im się wymazać z naszej pamięci Ludzi Niezłomnych, płynących pod prąd. Data 17 września to sprawdzian naszej polskości, tak jak Zbrodnia Katyńska, tak jak Żołnierze Podziemia Niepodległościowego, jak ich ofiara krwi. Większość powie, po co to rozpamiętywać, lepiej żyć dniem dzisiejszym i myśleć o tym co jutro. Ale jak planować jutro, by nie popełnić wczorajszych błędów? Jak iść do przodu, nie wiedząc skąd się przybyło? Jeśli my zapomnimy o nich – świat zapomni i o nas. Mamy swoje talenty – użyjmy ich, by być dobrym i prawym Polakiem. To w naszych rękach jest przyszłość Polski. Budujmy jej dobrobyt, a Ci pochowani w tej mogile będą nam błogosławić z góry, wdzięczni, że ich poświęcenie nie poszło na marne. Tak nam dopomóż Bóg! Uczestnicy II Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafety Szlakiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy. Orłowo 16 września 2018 roku”.
Również podczas tych uroczystości uczennica naszej szkoły Aleksandra Wesołowska bardzo pięknie wyrecytowała wiersz Mariana Jeleniewicza – mieszkańca wsi Gajrowskie pt. „Żołnierze Wyklęci”.



Żołnierze Wyklęci

Friedrisch Haide, dziś Gajrowskie
Skrwawione krwią ku pamięci
Tutaj za naszą wolną Polskę
Polegli Żołnierze Wyklęci

Zagoiły się powojenne blizny
Kraj odnowił się po zrywach
A Was walczących za wolną Ojczyznę
Ziemia Mazurska przykrywa

Za wolność tą dla Polaków
Okrzyknięto Was bandą
Zbrojąc przedwojennych biedaków
Karmiono fałszywą propagandą

W każdym domu czekano ze łzami
Na mężów, synów i braci
A wróg czaił się pod oknami
Zacierali ręce kaci

Znaliście wroga tajemnice
Zwyciężyć nie dało się rady
Za to przed Boga Obliczem
Brygadą staniecie do defilady

Baczność! Powstańcie bataliony!
My dziś Wam honor przywracamy.
Historia odkryła nowe strony
Zmyła z Was krwawe, brudne plamy.

Głównym punktem uroczystości w Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych było posadzenie Dębu Pamięci upamiętniającego aspiranta Marcina Jaworowskiego. Posadzenia Dębu Pamięci dokonał zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak, a pamiątkową tablicę odsłonili krewni Bohatera – Robert i Rafał Romanowiczowie. Natomiast Dąb Pamięci poświęcił krewny aspiranta Marcina Jaworowskiego ks. dr Bogusław Jaworowski, MSF (Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny). Po uroczystościach religijno-patriotycznych o godz. 12.45 nastąpił start sztafety. W związku z tym, że mieliśmy w drużynie tylko 16 zawodników, a powinno startować 17 (jedna zawodniczka nie dostarczyła na czas zgody rodziców), to Kamil Kalinowski na ochotnika zgłosił się, że może pobieć dwa etapy (biegł jako pierwszy i ostatni zawodnik). Każdy uczestnik sztafety niósł flagę z napisem: „Żołnierze Wyklęci. Gajrowskie – Wydminy”. Flaga ta została przekazana przez Organizatorów poszczególnym sztafetom na własność. Każdą drużynę obejmował limit 120 minut. Trasa liczyła 17 kilometrów, a każdy etap liczył około 1 kilometra. Meta była na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Wydminach. Nasza drużyna na całym dystansie była w ścisłej czołówce, chociaż Organizatorzy, tak jak w ubiegłego roku, nie przyznawali poszczególnym zespołom miejsc w ogólnej klasyfikacji. Celem sztafety było przypomnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę, upowszechnienie wśród młodzieży etosu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zapoznanie z najnowszą historią Polski oraz popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu. Poszczególne zespoły otrzymały puchary, a wszystkim uczestnikom sztafety wręczono okolicznościowe medale. Koszulki, w których startowali zawodnicy stały się również ich własnością. Uroczystości zakończyły się wspólnym posiłkiem z kuchni polowej przed Urzędem Gminy w Wydminach.
Organizatorami II Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy był Związek Stowarzyszeń „Sztafeta Pokoleń” oraz Samorządy Gmin Wydminy i Świętajno.
Trzecia edycja Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy odbędzie się 14–15.09.2019 roku, na którą już zostaliśmy zaproszeni, jako jedyna szkoła z Ełku.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Mocarski
Matematyka
POLECAMY
Kluby i Stowarzyszenia

Obiady

Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



PTFPTF
Projekty w szkole
  » Szkoła Ucząca Się
Ełckie szkoły
 
Copyright © 2007 Zespół Szkół Sportowych w Ełku
kontakt z administratorem

3084574 Unikalnych wizyt