tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia
Eksplozja, nieregularnik Zespołu Szkół Samorządowych w Ełku


W tradycji chrześcijańskiej Boże Narodzenie to najważniejsze święto roku, obchodzone na całym świecie. Z historii o narodzinach Dzieciątka, wywodzą się różnorodne zwyczaje, choć pobrzmiewają w nich echa starszych pogańskich obrzędów.

Kto przynosi podarunki

Na świąteczne prezenty czekają szczególnie dzieci. Wszędzie tam gdzie obchodzi się Boże Narodzenie, wierzą one w bajkową i nieziemską postać, która przybywa aby rozdać prezenty grzecznym i rózgi niegrzecznym dzieciom. W Ameryce, w krajach skandynawskich i północnych Niemczech jest to „Ojciec Bożenarodzenie”, we Francji „Tatuś Bożenarodzenie”, we Włoszech „staruszka Befana”, w Niemczech, Austrii i innych krajach europejskich „Boże Dziecko”, a w Rosji „Dziadek Mróz”.

Z tradycją dawania podarunków związana też jest postać św. Mikołaja, zwiastuna bożonarodzeniowego posłania. Jego święto przypada na 6 grudnia, czyli trzy tygodnie przed świętami. Mikołaj, który był biskupem Miry, został patronem piekarzy, marynarzy i dzieci. Zazwyczaj św. Mikołaj przynosi dzieciom słodycze owoce, ale w niektórych krajach rozdaje prezenty.

Kolędy i szopki

W Polsce od domu do domu wędrowały grupy kolędników, którzy śpiewali nastrojowe kolędy. Tradycja ta przetrwała do dziś, a kolędy śpiewa się nadal podczas rodzinnych spotkań.

Innym ważnym elementem Bożego Narodzenia są szopki, ustawiane w kościołach i domach. Każdego roku w okresie świąt na krakowskim Rynku organizowany jest kiermasz szopek, na którym można pokazać własne dzieło lub podziwiać pomysłowość innych twórców.

Drzewko

Tradycja choinek, narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka do domu i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu, choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Nieco później obyczaj ten przejął Kościół Katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku drzewko zawitało do Anglii i Francji, potem do krajów Europy Południowej. Od tej pory jest najważniejszym elementem świąt. W każdym kraju ubiera się ją nieco inaczej: bombkami, cukierkami, papierowymi łańcuchami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W Wigilię lub rano w dzień Bożego Narodzenia pod choinką układa się prezenty.

 

 

Święto Niepodległości | potrawa świąteczna | święto nauczycieli | czy wierzymy w św. Mikołaja?

tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia | sport w naszej szkole | jaka matura "stara" czy "nowa"? | uśmiechnij się

strona główna