Notice: Undefined offset: 8192 in /srv/www/zss.elk.pl/galeria/include/debugger.inc.php on line 112 Galeria - Home > Rok szkolny 2018/2019 `
   
 
Polska, Warmińsko-Mazurskie, 19-300 Ełk, Suwalska 15, tel. 087 615 47 50, fax 087 615 47 61, Napisz do Nas: Sekretariat, Dyrekcja
 
  Strona główna: SerwisuForumGaleria  
 

Galeria

Fotograficzna kronika szkoły


Home :: Login
Album list :: Last uploads :: Last comments :: Most viewed :: Top rated :: My Favorites :: Search

Home > Rok szkolny 2018/2019

Nasi uczniowie na Międzynarodowym Turnieju Balaton Trofea 2019


wegry_006.jpg

W dniach 23-29.06.2019r. uczniowie klasy 3N, 1S, 4b, 5d, 6b,8b zawodnicy klubu Rona 03, brali udział w turnieju Balaton Trofea w węgierskim mieście Siofok
Poniżej relacja z turnieju
Rocznik 2002/2003 6 miejsce
Najstarszy nasz zespół, biorący udział w turnieju zajął 6 miejsce. Bilans spotkań to: 3 wygrane z 🇺🇸 FC Lions, jeden remis z FK Dinamo, jedna porażka z zespołem z Czech. Trener Przemysław Kołłątaj.
Skład Zespołu: Gigielewicz Jacek, Gigielewicz Radosław, Kucharski Arkadiusz, Lipiński Piotr, Łojewski Dominik, Modzelewski Kamil, Pieńczykowski Bartosz, Ryszkiewicz Filip, Sylwisty Kacper, Szuchnicki Cyprian, Urynowicz Jakub, Maksymilian Smoliński
Rocznik 2006 7 miejsce
Bardzo aktywny pobyt w Siofok nad Balatonem zafundowali sobie chłopcy 2006 i 2005 na Węgrzech. W 6 spotkaniach reprezentowaliśmy Zespół Szkół Sportowych. Dwie wygrane i cztery porażki pozwoliły nam zająć 7 miejsce. Turniej Eurosportringu to nie tylko sportowa rywalizacja, to również czas spędzony nad Balatonem, ceremonia rozpoczęcia wraz z koncertem na plaży, wspólne wyjścia do miasta i czas wolny.
Skład Zespołu: Kolendo Patryk, Jaskólski Tomasz, Horyń Mikołaj , Dzierżanowski Jakub , Rafało Adam, Kozicki Piotr, Chudziński Kacper, Michniewicz Konrad, Kuberski Filip, Wielgat Jakub, Pawłowicz Igor, Kruczyński Bartosz, Pieńczykowski Kacper, Maziukiewicz Adrian, Kawula Adrian, Wnorowski Hubert
Trener Dariusz Ryszkiewicz
Rocznik 2007-3 miejsce
Zespół Szkół Sportowych w kategorii U-12 o pierwsze miejsce w grupie zagrał z Polonią Słubice. Po bardzo dobrym meczu wygraliśmy 5:1. W finale spotkaliśmy się z zespołem Bośni i Hercegowiny i po emocjonującym meczu przegraliśmy 3:2. Następnym zespołem był NK Krsko ze Słowenii, zdecydowany faworyt turnieju. Ten mecz przegraliśmy 2:0. W tym meczu chłopcy pokazali duży charakter i duży opór przeciwnikowi, który aplikował wszystkim swoim przeciwnikom mnóstwo bramek.
Skład Zespołu:Rafał Gutowski, Oliwier Stepnowski- Maciej Orzechowski, Niksa Kacper, Zdankowski Adrian, Żukowski Alan, Kamińska Oliwia, Odolecki Alan, Ryszkiewicz Oskar, Podlecki Damian, Wiejak Kamil, Gracjan Markiewicz, Kraszewski Konrad, Podbielski Dawid
Trener: Daniel "Zawisza" Potuszyński
Rocznik 2004 – 5 miejsce
Balaton TR0FEA 2019 był ostatnim turniejem dla podopiecznych Trenera Michała Rutkowskiego w takim składzie personalnym. Potencjałem chłopcy zasłużyli minimalnie na trzecie miejsce jednak upał, słaba logistyka turnieju i brak szczęścia w ostatnim meczu grupowym zadecydowało o tym, iż kończymy na 5 miejscu. Możemy być dumni z chłopców za godne reprezentowanie szkoły, klubu oraz kraju podczas tego turnieju.
Trenerzy :
Adrian Wojciechowski, Michał Rutkowski.
Wyniki :
vs NK Krsko 0-2
vs FC Melnik 4-1 (3 Walczak, Balcerzak)
vs KS Sparta Miejska Górka 3-0 (2 Wierzbicki, Kiarszys)
vs Bányász SE Sarga 0-1
vs Bányász SE Sarga 4-0 (3 Wierzbicki, Walczak)
Skład zespołu: Julecki Patryk, Rutkowski Jan - Tymoszczuk Damian, Przyborowski Michał, Balcerzak Adam, Piętko Oliwier, Uściłowicz Ryszard - Łukawski Kacper, Kacprzyk Konrad, Kiarszys Kacper, Dudek Patryk, Walczak Maciej, Strzelecki Wiktor, Kalwajtys Krystian - Wierzbicki Filip, Kuligowski Norbert

6 files, last one added on Jul 09, 2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 klas 8 SPS, Gimnazjum i LO


kr8glo_028.jpg

64 files, last one added on Jun 19, 2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 klas 4-7 SPS


kr47_074.jpg

75 files, last one added on Jun 19, 2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 klas 1-3 SPS


kr13_022.jpg

22 files, last one added on Jun 19, 2019

Międzyszkolny Konkurs Literacki „I Ty możesz zostać poetą” dla klas 4– 8


literat_004.jpg

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs literacki, który tym razem skierowany był do uczniów klas 4-8. Wszystkie prace zostały dostarczone do dnia 24.05.2019 r.
Zadaniem uczestników było napisanie wierszy dotąd niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach.
Celem konkursu było wzbudzanie w uczestnikach wrażliwości poetyckiej, łowienie talentów i promowanie twórczości literackich.
Organizatorzy otrzymali 28 wierszy napisanych przez uczniów ełckich szkół podstawowych zgodnie z regulaminem konkursu.
Komisja w składzie: Małgorzata Kosieradzka- nauczyciel języka polskiego LO ZSS w Ełku oraz panie Hanna Tyszko i Jolanta Rynkowska nauczycielki ZSS nr 6, wyłoniła 5 najlepszych prac.
Ocenie podlegały: oryginalność w przedstawieniu swojej rodziny, zastosowane środki poetyckie, ogólny walor artystyczny.
Prace uczestników były na wysokim poziomie, wobec czego komisja miała trudny wybór.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: uczennica Alicja Ułanowicz, klasa 7b - SP nr 3
II miejsce: uczennica Oliwia Kamińska, klasa 6b – ZSS
III miejsce: uczennica Daria Niedużak, klasa 7a - SP nr 4
Wyróżnienia:
uczennica Julita Lempiecka - SP nr 4
uczeń Igor Jabłoński, klasa 5b - SP nr 3

Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się dnia 08.06.2019 r. o godz. 15.00
w czasie obchodów „Ełckich Dni Rodziny” w Parku Kopernika w Ełku.

Organizatorzy: Jolanta Rynkowska, Hanna Tyszko

8 files, last one added on Jun 18, 2019

Wycieczka do Wrocławia


wroclaw_057.jpg

Wycieczka do Wrocławia, która odbyła się 31.05.2019 roku zawiodła nas do pięknego wrocławskiego ZOO, które ma 150 lat i w wyjątkowy sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Podziwialiśmy Oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu-Afryce. Afrykarium pokazało nam kolorową mozaikę ekosystemów-egzotyczne zwierzęta, rośliny i charakterystyczne warunki atmosferyczne. Była to niesamowita podróż w świat przyrody i geografii, która pozwoliła nam poszerzyć swoje wiadomości. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Panorama Racławicka. To monumentalne malowidło przedstawiające bitwę pod Racławicami, które można porównać do współczesnej technologii 3D zachwyciło wszystkich uczestników. Specjalna, panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości. Swoją osobliwością zainteresował nas bardzo Ostrów Tumski jako najstarsza i zabytkowa część Wrocławia. Ciekawym sposobem zwiedzania miasta było wspólne poszukiwanie wrocławskich krasnali. Wycieczka do jakże pięknego miasta udowodniła nam, dlaczego Wrocław był wybrany na Europejską Stolicę Kultury.
Organizator wycieczki: Katarzyna Klimach
Opiekunowie: Marta Niemotko, Daniel Potuszyński

57 files, last one added on Jun 11, 2019

Złota Nutka


znutka_007.jpg

28 maja 2019 roku odbywały się przesłuchania w ramach XXV Festiwalu Piosenki Dziecięcej ZŁOTA NUTKA, którego celem jest promowanie młodych talentów i inspirowane do dalszych poszukiwań i doskonalenia warsztatu.
Jury w składzie: Anna Świderska, Dominika Krassowska, Marcin Pyciak – ceniło poziom wykonywanych utworów przez osoby śpiewające, dykcję, intonację, interpretację, dobór repertuaru do wieku oraz ogólny wyraz artystyczny i wyłoniło zwycięzców, którzy wystąpili 05 czerwca 2019 roku w Ełckim Centrum Kultury na sali widowiskowej w czasie finału Konkurs.
Z Zespołu Szkół Sportowych – Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 w Ełku Złotą Nutkę za wykonanie utworu „Kolorowy Wiatr” – piosenka z filmu „Pocahontas”, otrzymał zespół przygotowany przez Panią Ewę Awramik:
Wiktoria Lipińska
Julia Danowska
Martyna Jankowska

Wśród najlepszych znalazła się również Natalia Maciorowska z utworem „Dyrygent” – autor tekstu i muzyki: Ewa Krysian.

9 files, last one added on Jun 10, 2019

Wycieczka klasowa 4c i 4d


wycieczka_025.jpg

W piątek 7 czerwca, klasa 4c i 4d SPS6 razem z wychowawczyniami - Marleną Milewską i Kamilą Kęsicką wybrały się na wycieczkę klasową . Pierwszym punktem programu wycieczki był rejs po pięknym jeziorze Niegocin. Po spędzeniu relaksującej godziny na statku, udaliśmy się do Wioski Indiańskiej w Spytkowie, gdzie wszyscy Uczniowie wzięli udział w warsztatach chlebowych w 'Chlebowym Domku'.
Dzień pełen pozytywnych wrażeń był również okazją do integracji, zdobywania nowych doświadczeń i poszerzenia wiedzy kulinarnej.
Organizator wycieczki: Marlena Milewska.
Opieka: M. Milewska, Kamila Kęsicka, Edyta Ostrowska, Agnieszka Łabanowska.

25 files, last one added on Jun 10, 2019

Oswoić się ze zdarzeniami nad wodą


ratownictwo_040.jpg

W dniach 06.06 – 07.06.2019 r. 25 uczniów klasy 5a Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 w Ełku wzięło udział w zorganizowanym przez Fundację Naktuz szkoleniu z ratownictwa wodnego. Głównym założeniem była niwelacja strachu i oswojenie dzieci ze zdarzeniami nad wodą.
W pięknie położonej Bazie Mazurskiej Służby Ratowniczej Okartowo nad Śniardwami uczniowie przez dwa dni poznawali i ćwiczyli różne techniki ratownicze zarówno z plaży, jak i łódki. Jedną z nich było tworzenie z 8 osób łańcucha służącego do wyciągnięcia z wody osoby tonącej. Chociaż były to tylko ćwiczenia, dzieci z wielkim zaangażowaniem starały się nie dopuścić, by koleżanka czy kolega zginęli. Wiele emocji wzbudziło również wykorzystanie liny na kołowrotku oraz wyciąganie osoby z wody na pomost lub łódkę. Na zakończenie wszyscy przeżyli ślizg po 3 osoby na obiekcie pływającym za motorówką ratowniczą – jak twierdzili uczniowie: „to było straszne, ale fajne; można jeszcze raz?”.
Wstępne dane Komendy Głównej Policji wskazują, że tylko w czerwcu 2019 r. utonęło 19 osób. W 2018 r. liczba utonięć wyniosła 545, z czego 33 osoby do 18. roku życia. Najczęstszymi okolicznościami utonięć jest kąpiel w miejscu niestrzeżonym lub zabronionym. Warto zatem uświadamiać dzieciom, jak ważne są prawidłowe zachowania w kontakcie z wodą.

tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska
opiekunowie: Iwona Grygo, Teresa G. Gorajewska, Krzysztof Konowalski
prowadzący szkolenie: Grzegorz Gajewski, Dariusz Kosnowski

59 files, last one added on Jun 09, 2019

Biwak 1S LO


biwak4.jpg

W dniach 28-29.05.2019 r. uczniowie klasy 1S udali się na biwak. Nasza klasa jest bardzo pomysłowa, dlatego wraz z wychowawczynią wpadliśmy na pomysł, aby na miejsce wypoczynku udać się PKS-em😊. Jak się okazało był to strzał w 10. Dla niektórych było to nowe doświadczenie, a inni przypomnieli sobie jaką to sprawia radość. Kiedy dotarliśmy do Augustowa, udaliśmy się do ośrodka „Skowronek”, który znajdował się ok. 5km od miasta. Drewniane domki w środku lasu to doskonały wybór. Klasa miała okazję odłożyć telefony i spędzić ze sobą miło czas. Oczywiście nie zabrakło wspólnych tańców, gier i zabaw. Mimo nie najlepszej pogody udało nam się pójść na spacer do Augustowa. Klasa miała możliwość poznać miasto, zjeść obiad w fantastycznym gronie i najzwyczajniej w świecie porozmawiać. Po wspólnym zdjęciu udaliśmy się w drogę powrotną. Oczywiście nie zapomnieliśmy o szkole i sumiennie odrobiliśmy pracę domową, zadaną przez naszą polonistkę😉 Dla nas była to chwila odpoczynku od szkolnych zajęć oraz możliwość poznania siebie lepiej. Po długiej nocy zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną. Dziękujemy naszym opiekunom- Pani Ewie Gorlewskiej oraz Panu Jarkowi Andrzejewskiemu, którzy znaleźli czas, aby spędzić razem z nami ten biwak. Mamy nadzieję, że powtórzymy to w przyszłym roku- mamy jeszcze bardzo dużo pomysłów na spędzenie wspólnie czasu! 😉

6 files, last one added on Jun 03, 2019

Finał Wojewódzki Kinder+Sport


kinder_final.jpg

W dniach 18-19 maja 2019r. w Bartoszycach odbył się finałowy turniej Kinder+Sport w sezonie 2018/2019. W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział prawie 1000 zawodników i zawodniczek w 5 turniejach!! W marcu nasza szkoła była również organizatorem jednego z turniejów.
Szkoła Podstawowa Sportowa nr 6 zakończyła rozgrywki w kategorii „trójki „dziewcząt na 4 miejscu w województwie, a w kategorii „czwórki” chłopców na 8?
Gratulujemy serdecznie zawodnikom i trenerom!
Trenerzy: Krzysztof Konowalski, Grzegorz Orzeł
Zawodnicy: Patrycja Żytyniec, Banachowska Zuzanna, Holcman-Mocarska Maja, Jastrzębska Tola, Maciej Hoduj, Kacper Rymarowicz, Kuba Michałowski, Filip Usiak, Kacper Tyszko.

5 files, last one added on May 29, 2019

4c i 5c SPS6 wzięły udział w zajęciach w Oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej


oczyszczalnia_013.jpg

10 maja 2019 klasy 4c i 5c SPS6 wzięły udział w zajęciach w Oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej.
Organizacja i opieka: Marlena Milewska, Jolanta Rynkowska, Agnieszka Łabanowska, Adrian Wojciechowski.

14 files, last one added on May 19, 2019

Mamucia Dolina - gospodarstwo agroturystyczne


m_dolina_007.jpg

W dniach 8 – 10 maja klasa IV b z wychowawczynią p. Krystyną Marchel i p. Iwoną. Jastrzębską wybrała się na zieloną szkołę do Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Naszym celem była „Mamucia Dolina” – urocze gospodarstwo agroturystyczne położone w sąsiedztwie Biebrzy. Zajęcia odbywały się w „Mamuciej Osadzie” – zrekonstruowanej przez gospodarza osadzie ludzkiej z okresu paleolitu. Pobyt w niej to żywa, poglądowa lekcja o tym, jak żyli nasi przodkowie 10 000 lat temu.
Prowadzący warsztaty pan Marek z wykształcenia i zamiłowania archeolog zadbał o to, abyśmy na własnej skórze mogli poczuć się jak ludzie prehistoryczni.
Nauczyliśmy się rozpalania ognia za pomocą paleo-zapalniczek, ucierania zbóż na żarnach kamiennych i strzelania z łuku. Skosztowaliśmy własnoręcznie przygotowanych podpłomyków i „zaskrońców” uwędzonych w prehistorycznej wędzarce.
Mieliśmy okazję doświadczyć pracy archeologa szukając cennych wykopalisk na wyznaczonych polach archeologicznych.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam też spacer po nad biebrzańskich bagnach, gdzie nietrudno było pogubić kalosze, czy spływ barką w otoczeniu przepięknej przyrody.
Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści przewodnika o przebogatej przyrodzie Biebrzańskiego Parku Narodowego i biebrzańskich bagnach.
Wyprawa do Mamuciej Doliny była bardzo udana, o czym świadczyć mogły zadowolone miny i uśmiechy na twarzy wszystkich jej uczestników.

9 files, last one added on May 18, 2019

Dni Młodzieży w Olecku


11.jpg

W sobotę 11 maja 2019 r. w Olecku odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży, któremu przyświecały słowa św. Jan Pawła II "Miłości bez krzyża nie znajdziecie, krzyża bez miłości nie uniesiecie".
Diecezjalny Dzień Młodzież rozpoczął się od spotkania w hali Lega. Młodzież zjechała się z całej diecezji. Na miejscu doliczono się ponad 2 tys. młodych osób. Uczniów naszej szkoły oczywiście nie mogło tam zabraknąć. Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać pięknych świadectw spotkania z Bogiem młodych ludzi, wspólnie bawić się i tańczyć na chwałę Pana. Ciekawym okazały się Q&A z ks. biskupem Jerzym Mazurem, któremu młodzież zadała kilka ważnych dla nich pytań, odnośnie wiary, znaczenia Pisma Świętego w życiu. Były również osobiste pytania, między innymi o moment poczucia przez ks. biskupa powołania do kapłaństwa. Padło nawet pytanie o to, ile ks. biskup zarabia :-) Podczas spotkania miał miejsce piękny gest wymiany różańców. Każdy zgromadzony mógł przekazać swój różaniec z intencją koledze, koleżance obok.
Uczestnicy DDM uczestniczyli również w Drodze Krzyżowej. Ruszyli ulicami miasta, którą zakończyła msza święta w nowo wybudowanym amfiteatrze nad jeziorem. Na koniec ks. biskup ogłosił, że gospodarzem kolejnego Diecezjalnego Dnia Młodzieży będzie Augustów. Tam też nie może nas zabraknąć :-) Całe spotkanie zakończył wspólny posiłek.
Opracowała: Katarzyna Bienasz

11 files, last one added on May 14, 2019

Moc i urok "Doktora Żywago" w Operze i Filharmonii Podlaskiej


opera_zywago_008.jpg

Dnia 29 marca 2019 r. odbyła się wycieczka naszych uczniów do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na musical „Doktor Żywago” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Była to kolejna uczta teatralna w ramach prowadzonej w szkole edukacji teatralnej. Musical „Doktor Żywago” jest adaptacją zakazanej przez wiele lat w sowieckiej Rosji powieści Borysa Pasternaka pod tym samym tytułem. Autorowi za wspaniałe dzieło, uznane za jedną z najpiękniejszych w literaturze światowej historii o miłości przyznano literacką Nagrodę Nobla, której nigdy nie odebrał. Na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej oglądaliśmy historię miłosną głównych bohaterów rozgrywającą się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji. Wspaniała scenografia, grana na żywo muzyka, taniec i możliwości wokalne aktorów czynią ten musical wyjątkowym. „Doktor Żywago" zbiera entuzjastyczne opinie zarówno wśród znanych twórców, krytyków teatralnych i widzów.

Organizator wycieczki: Katarzyna Klimach

3 files, last one added on Mar 30, 2019

Klasa 4c na warsztatach kulinarnych


pizza_005.jpg

W ostatni piątek marca klasa 4'c' SPS 6 wybrała się do pizzerii Da Grasso aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci uczyły się robić pizzę. Efekty były imponujące - większość gotowych dań zniknęła z talerzy w ekspresowym tempie. Na pewno wśród Uczniów 4'c' jest więcej niż jeden MasterChef :)

Organizator wydarzenia: Marlena Milewska (wychowawczyni)
Opieka nad klasą: Wychowawczyni oraz pani Edyta Ostrowska

5 files, last one added on Mar 29, 2019

3... 2... 1... Impro


wystep_impro_011.jpg

23 marca 2019 roku na scenie sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury wystąpiło 18 zespołów z Ełku, Węgorzewa, Suwałk, Ostrowca Świętokrzyskiego i Warszawy, w tym grupa pod kierunkiem pani Teresy G. Gorajewskiej ze Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6. Młody Teatr (Young Theatre) to międzynarodowy projekt, na podsumowanie którego zorganizowany został w Ełku I Dzień Impro. Zespoły przedstawiały gry improwizacyjne w trzech kategoriach: ruch, opowiadanie historii, emocje.
Grupa dziewcząt z klasy 4a i 5a zaprezentowała się w czterech grach w kategorii opowiadanie historii: Ekspert od bełkotu, Chińskie pudełko, Trzygłowy ekspert i Maszyna do pisania. Była okazja do śmiechu, uruchomienia wyobraźni i wyrażenia siebie. W impro to publiczność decyduje, co będzie tematem scenki, gdzie ma się rozgrywać akcja lub w jakiej dziedzinie ekspert ma zabrać głos (np. od czesania jeży).
Przygoda z impro w naszej szkole nie kończy się - grupa planuje na przełomie maja i czerwca przedstawienie dla społeczności szkolnej, na które serdecznie zapraszamy.

tekst: Teresa G. Gorajewska
zdjęcia: Katarzyna Cholewińska, Anna i Marek Rutkowscy

17 files, last one added on Mar 26, 2019

Pierwsza Pomoc Bez Tajemnic


1pomoc_012.jpg

Podczas jednej z godzin wychowawczych gościem klasy 4'c' była Pani Monika Kemicer, która jest Ratownikiem Medycznym. Mieliśmy okazję posłuchać o udzielaniu pierwszej pomocy, zobaczyć jak pomagać tak, aby nie zaszkodzić osobie potrzebującej - a nawet przećwiczyć pomaganie (oczywiście na manekinie). Dziękujemy Pani Monice za przekazanie fachowej wiedzy w miłej atmosferze.

Organizator spotkania: Marlena Milewska

14 files, last one added on Mar 25, 2019

Cyberprzemoc – inny nie znaczy gorszy, nie każdy jest mistrzem


dcyberprzemoc_020.jpg

‘Co jest gorsze: przemoc czy cyberprzemoc?’, ‘W jaki sposób policja identyfikuje sprawcę cyberprzemocy?’, ‘Jak rozpoznać osobę, która ulega cyberprzemocy?’, ‘Jak radzić sobie z szantażem w sieci?’, ‘Jak przebiega akcja odnalezienia sprawcy cyberprzemocy?’
Odpowiedzi na te pytania udzielili goście zaproszeni do Zespołu Szkół Sportowych w Ełku w pierwszym dniu wiosny – 21 marca 2019.
Okazją do spotkania się w gronie ekspertów, przedstawicieli Władz Miasta, psychologów, przedstawicieli Rady Rodziców oraz nauczycieli, kolegów i koleżanek z innych szkół, była debata zatytułowana ‘Cyberprzemoc – inny nie znaczy gorszy, nie każdy jest mistrzem’.
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, pod opieką nauczycielek i organizatorek debaty: pani Doroty Wyłuda oraz pani Agnieszki Łabanowskiej stali się gospodarzami szkoły i zabrali głos w ważnej sprawie.
Przemoc elektroniczna to prześladowanie przez Internet. Niestety jest to powszechne zjawisko, z którym zetknęło się wielu z nas. Celem debaty w ZSS było uświadomienie zebranym w tym dniu uczniom, jak dużym i poważnym zagrożeniem staje wylewanie nienawiści w Internecie.
Pierwszym punktem debaty były scenki sytuacyjne na temat różnych form cyberprzemocy i ich konsekwencje. Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpili:
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku
oraz gospodarze spotkania Uczniowie z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.
Wszystkie występy miały bardzo czytelny przekaz i wywarły wrażenie na widzach.

Kolejnym punktem debaty były wystąpienia uczniów na temat ‘Czy sport daje szansę na odnalezienie się w grupie’ oraz wystąpienie trenerów piłki nożnej i piłki siatkowej (Krzysztofa Konowalskiego, Daniela Potuszyńskiego i Dariusza Ryszkiewicza) odnoszące się do zagadnienia ‘Czy rywalizacja sportowa sprzyja nasilaniu się zjawiska cybermprzemocy?’.

Po przemowach uczniów i trenerów nadszedł czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości, którzy opowiadali o doświadczeniach związanych z cyberprzemocą z perspektywy wykonywanych przez nich zawodów. Gośćmi byli:
pani Dorota Karpińska – dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.
pani Katarzyna Cholewińska – wicedyrektor do spraw sportu w Zespole Szkół Sportowych w Ełku.
pan Mirosław Hołubowicz – wiceprezydent Miasta Ełku
pani Agata Jonik – nadkomisarz z Komendy Powiatowej Policji w Ełku
pani Ewa Osowska – psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
pani Katarzyna Wysocka – kurator sądowy z Sądu Rejonowego w Ełku.
pani Patrycja Karpińska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
pani Małgorzata Grzesiukiewicz – przewodnicząca Rodziców Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.
pan Bartosz Detkiewicz – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.

Ostatnim punktem debaty były wspomniane już pytania uczniów do zaproszonych gości. Dzięki rzeczowym odpowiedziom, wszyscy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat zjawiska cyberprzemocy. Wśród odpowiedzi i dobrych rad pojawiły się między innymi te o zwracaniu uwagi na to co znajduje się na zdjęciach, które wrzucamy do Internetu – ponieważ to co raz znajdzie się w sieci, zostanie tam na zawsze. Powinniśmy chronić swoją prywatność, a kiedy już dotknie nas problem jakiejkolwiek przemocy, nie możemy zostać z tym sami – ważne jest dzielenie się problemami i proszenie o pomoc.

Zanim zebranych gości pożegnała pani dyrektor ZSS Dorota Karpińska, głos zabrał wiceprezydent Ełku – Mirosław Hołubowicz. Zdanie którym podsumował swoją wypowiedź to stare polskie przysłowie: ‘Nie rób drugiemu co tobie niemiłe’. Pamiętajmy o tym w realu i w sieci.

Tekst i zdjęcia: Marlena Milewska

31 files, last one added on Mar 22, 2019

Lekcja otwarta z ozobotami


ozoboty_010.jpg

W dniu 14.03.2019r. odbyła się lekcja otwarta z zajęć komputerowych, w których główną atrakcją były małe robociki – Ozoboty. Ozobot – jeden z najmniejszych inteligentnych robotów, zabrał uczniów w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Dzięki wbudowanym czujnikom światła i koloru, ozobot rozpoznawał odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podążał ich śladem. Podczas zajęć brały udział dwie grupy uczniów. Każda z grup otrzymała planszę z wyrysowaną trasą dla Ozobota. Celem zabawy było narysowanie różnych komend za pomocą trzech kolorów. Różne kombinacje kolorów odpowiadają za odpowiednie polecenia np. skręt w lewo, prawo, jedź wolno, prosto, zawróć. Oprócz zabawy zajęcia wchodziły w korelację z takimi przedmiotami jak informatyka, technika, matematyka i język polski, z których uczniowie odpowiadali na liczne pytania i zdobywali punkty. Lekcja miała na celu świetną zabawę połączoną z programowaniem. Dzięki Ozobotom zajęcia stają się bardziej interesujące i sprawiają większe zaangażowanie uczniów.

Marta Niemotko

11 files, last one added on Mar 20, 2019

Czerwony Kapturek


ck_007.jpg

Uczennice klasy 5'd' SPS 6 biorące udział w zajęciach językowo-teatralnych, w poniedziałkowy poranek odwiedziły uczniów z klasy 0a, aby zaprezentować im klip z przedstawienia 'Little Red Riding Hood'. Przedstawienie zostało przygotowane podczas dodatkowych zajęć teatralnych. Młode aktorki wcieliły się w postaci z bajki o Czerwonym Kapturku:
Little Red Riding Hood: Laura Jastrzębska.
Grandma: Patrycja Pieśnikowska.
The Bad Wolf: Zuzanna Moczydłowska.
Mom: Lena Przybysz.
The Magic Unicorn: Anita Szczuka.
Forest Ranger: Wiktoria Pieśnikowska.
Narrator: Aleksandra Łepkowska.
Dziewczęta doskonale opanowały dialogi w języku angielskim i wspólnie stworzyły elementy dekoracji wykorzystane podczas nagrywania video z przedstawienia. Mali Widzowie zgromadzeni podczas prezentacji przedstawienia nagrodzili starsze koleżanki z klasy 5'd' gromkimi brawami oraz stwierdzili, że chętnie obejrzą kolejne.
Montażem scen z 'Little Red Riding Hood' zajęli się Tomasz Brzozowski i Mateusz Łochowski z klasy 7'c'. Ostatnią sceną z klipu jest piosenka z repertuaru Sound'n'Grace - 'Na Pewno', którą zaśpiewali uczniowie i uczennice z klasy 7'c'.

7 files, last one added on Mar 20, 2019

Ergometry wioślarskie


ergometry_007.jpg

Dnia 15 marca w szkole Liceum Ogólnokształcącego odbyły się mistrzostwa Ełku w ergometrach. Uczniowie rywalizowali na dystansie 500 metrów. Po występach indywidualnych, było podsumowanie drużynowych zmagań i tam zajęliśmy czołowe miejsca.
Klasy podstawowe 4-6 dziewczyny II miejsce ( z pierwszym miejscem przegraliśmy o 0,8 s )
Skład: Aleksandra Kowalczyk, Wiktoria Lipińska, Sara Bogna Szulc, Natalia Szutkowska
Klasy podstawowe 4-6 chłopcy III miejsce
Skład: Patryk Kwiatkowski, Jakub Michałowski, Oliwier Stępnowski, Sebastian Supiński, Filip Detkiewicz
7,8 klasy podstawowe plus gimnazjum dziewczyny III miejsce
Skład: Klaudia Barwicz, Maja Gutowska, Klaudia Surawska, Wiktoria Wienikajtis, Zuzanna Piotrowska
7,8 klasy podstawowe plus gimnazjum chłopcy II miejsce
Skład: Kamil Bugieda, Bartłomiej Kohlman, Jakub Usiak, Kacper Sałek
Na duże brawa zasłużyła Aleksandra Kowalczyk, Która była najlepsza w swojej kategorii i zdobyła złoty medal.

7 files, last one added on Mar 18, 2019

Wyjątkowy Gość w Zespole Szkół Sportowych w Ełku


wgosc_011.jpg

Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem’ – tymi słowami, cytując Nick’a Vujicic’a przywitał się z młodzieżą z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku sierżant Andrzej Skrajny. Na temat życiowych strat, pecha, szczęścia, silnej woli, ciężkiej pracy i sukcesu może wypowiadać się długo i szczegółowo – ponieważ zna to wszystko z autopsji.
Życie Andrzeja Skrajnego, obecnie podoficera sztabowego w sekcji personalnej w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej wkroczyło w nowy wymiar w październiku 2011 roku, podczas misji w Afganistanie kiedy pod pojazdem, którym dowodził w czasie rutynowego patrolu żołnierzy Zgrupowania Bojowego ‘Bravo’ , eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe. Lekarzom udało się ocalić sierżanta od amputacji stóp, jednak powrót do poruszania się o własnych siłach był długi i niełatwy. Po ponad półrocznej rehabilitacji i ciężkiej pracy nad sobą, Andrzej Skrajny ponownie stanął na nogach. Jako weteran wojenny nie odciął się od świata. Pokonując fizyczne bariery zaczął uprawiać sport: nurkowanie. Nowe wyzwania, nowe możliwości i sukcesy. Kolejną dyscypliną sportową uprawianą obecnie przez sierżanta Skrajnego jest strzelanie z łuku. W listopadzie 2018 roku reprezentował Polskę podczas Invictus Games - organizowanych w Australii międzynarodowych wielodyscyplinarnych zawodach sportowych stworzonych przez księcia Harry’ego, skierowanych do żołnierzy i weteranów wojennych rannych w misjach w kraju i poza granicami. Polska reprezentacja, startująca w igrzyskach po raz pierwszy, zajęła wysokie 4-te miejsce.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu z sierżantem Skrajnym mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć życie żołnierza podczas misji. Szczegółowa prezentacja z dziesiątkami slajdów oraz komentarzami autora zabrała nas w podróż do Syrii, Afganistanu i Sydney. Uczniowie mogli też zadawać pytania niecodziennemu gościowi: na temat wojny, igrzysk w Australii, sportu. W szkole o profilu sportowym duże zainteresowanie wzbudziła 'siatkówka na siedząco' - dyscyplina, w której Andrzej Skrajny również reprezentował Polskę na igrzyskach 'Invictus Games'.
Wrażenia ze spotkania są ogromne, a przekaz pozytywny i mocny: jak mawiał klasyk: ‘Jeśli życie sprawia, że nie możesz ustać, uklęknij’ … ale zawsze próbuj podnieść się z kolan.

Organizator spotkania: Marlena Milewska

13 files, last one added on Mar 13, 2019

Przygotowania do pierwszego w Ełku DNIA IMPRO


dimpro_7.jpg

W sobotę 23 marca 2019 roku w Ełckim Centrum Kultury, jako podsumowanie realizacji międzynarodowego projektu MŁODY TEATR (Young Theatre), odbędzie się pierwszy w Ełku DZIEŃ IMPRO, do którego intensywnie przygotowuje się pod kierunkiem pani Teresy G. Gorajewskiej grupa uczniów z klasy 4a i 5a Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6. Zajęcia odbywają się od września 2018 roku raz w tygodniu, a obecnie 2 razy (wtorek i piątek). Wszyscy mobilizują się, aby być gotowym do występu, tym bardziej, że improwizowanie wymaga szybkiej reakcji i wyobraźni. Uczestnicy zajęć radzą sobie jednak ze stawianymi przed nimi wyzwaniami, gdy na przykład mają zagrać scenę w rurze kanalizacyjnej czy być „bełkoczącym” ekspertem lub jego tłumaczem od uszczelek, wydobycia złota itp.
Grupa wystąpi na deskach Ełckiego Centrum Kultury w kategorii opowiadanie historii. Szczegóły na temat DNIA IMPRO na plakatach i stronie internetowej ECK.

tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska

7 files, last one added on Mar 12, 2019

Muzeum Historyczne w Ełku


muzeum_016.jpg

W dniach 18, 19 i 20 lutego 2019 r. uczniowie klasy VII a, b, c odwiedzili Muzeum Historyczne w Ełku. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z tematem I wojny światowej. Prowadzący skupił się głównie na przedstawieniu przyczyn wybuchu oraz opowiadał o przygotowaniach Prus i Rosji do Wielkiej Wojny. Przedstawił przebieg starć ze szczególnym uwzględnieniem bitwy na jeziorach mazurskich oraz bitwy zimowej na Mazurach, w tym ich znaczenia dla dalszych losów wojny.
Urozmaiceniem zajęć była możliwość wcielenia się uczniów w role oficerów sztabowych dwóch przeciwnych armii.
Nasi uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach tym bardziej, że dotyczyły one również historii naszego miasta i okolic.

Jolanta Ratuszny

17 files, last one added on Mar 07, 2019

Warsztaty medialne dla młodzieży Nowe Widnokręgi-zrozumieć media


wmedia_021.jpg

4 marca 2019 roku w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełku odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży z cyklu ,,Zrozumieć media”, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Radiem Maryja i TV TRWAM.
Oprócz uczniów z klasy 3N i 1L z naszej szkoły wzięło w niej udział łącznie 300 uczniów, m.in. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Szkoły Podstawowa nr 3 w Ełku, I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku, Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Piszu.
Warsztaty podzielone były na różne części tematyczne: od języka obrazu, przez światło
i cień po słowa. Uczniowie uczyli się, aby po zakończeniu zajęć każdy z uczestników potrafił wskazać różnicę między komunikatem, informacją, opinią, perswazją, manipulacją oraz posługiwać się podstawowymi terminami medialnymi.
Nasi uczniowie byli w tych warsztatach bardzo aktywni, co pokazują zdjęcia: byli prezenterami sportowymi, śpiewali, odgrywali różne powierzone role. To był bardzo dobrze i mądrze spędzony czas.

Marzena Tyborska, Katarzyna Zastocka.

21 files, last one added on Mar 06, 2019

Zimowy wieczorek recytatorsko-wokalny


wieczorek_001.jpg

Uczniowie klas 0-III już po raz czwarty w tym roku szkolnym spotkali się po południu (27.02.2019r.), aby zaprezentować swoje artystyczne umiejętności. Na spotkanie przybyli rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie naszych uczniów.
Młodzi artyści pięknie recytowali wiersze o tematyce zimowej oraz pokazali swoje umiejętności wokalne w zimowych aranżacjach. Dziękujemy naszym uczniom za chwilę wzruszeń.

Organizatorzy: M. Zdankowska, K. Pietruszewska

15 files, last one added on Mar 05, 2019

My strażacy


strazacy_007.jpg

W ubiegłym tygodniu uczniowie z kl. 1a wcielili się w odważnych i dzielnych strażaków, by nauczyć się, jak zapobiegać pożarom i jak zachować się, gdy jest się ich świadkiem. Dzieci obejrzały prezentację, dzięki której utrwaliły znajomość znaków ewakuacyjnych i numery alarmowe. Poza tym ćwiczyły gaszenie pożaru, gdy pali się własne ubranie, a także obejrzały pokój, który wygląda dokładnie tak, jak pomieszczenie po spaleniu. Ta cenna lekcja na pewno na długo pozostanie w pamięci i pozwoli właściwie reagować w sytuacjach życia codziennego.

Małgorzata Zdankowska

8 files, last one added on Mar 05, 2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


djo_007.jpg

Corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO
17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 roku zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W Zespole Szkół Sportowych w Ełku po raz pierwszy odbyły się obchody tego ważnego dnia. Rozpoczęły się od konkursu „Nie daj plamy” przygotowanego przez panie: H. Tyszko
i J. Rynkowską, przeprowadzonym w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i VII- VIII wraz z III klasami gimnazjum.
Tytuł Mistrza Języka Ojczystego uzyskały:
Wiktoria Lipińska z VI a i Maja Gutowska z VIII a.
Wicemistrzami zastały:
Daria Budzińska z VI a, Zuzanna Piotrowska z III S i Julia Lewandowska z VIII a.
Pani E. Potapczyk przygotowała wyjątkowe dyktando „biegane”- „Dyktando nie musi być trudne”. Brali w nim udział uczniowie klas IV- VI.
Przez dwie długie przerwy odbywał się quiz „Z językiem ojczystym na Ty”, w którym uczniowie losowali pytania związane z językiem ojczystym. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali śmieszne „zachętki”.
Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Organizatorki obchodów tego dnia: J. Rynkowska i H. Tyszko.

17 files, last one added on Mar 04, 2019

Klasy sportowe na meczu PLUS LIGI


wi_005.jpg

24 lutego 2019r. uczennice klas 6a, 5a i 4a oraz trenerzy uczestniczyli, w roli kibiców, w meczu 22 kolejki PlusLigi. Indykpol AZS Olsztyn zmierzył się z zespołem Asseco Resovii Rzeszów. Zgromadzeni w hali Urania oglądaliśmy trzysetowe zwycięstwo gospodarzy. Najlepszym zawodnikiem wybrany został Jan Hadrava z Indykpol AZS Olsztyn. W przerwach między setami uczennica naszej szkoły Maya Holcman-Mocarska, zaproszona przez prowadzących spotkanie, miała możliwość wykonania zagrywki na głównym meczowym boisku. Wystąpienie przed kilkoma tysiącami kibiców na pewno było ogromnym przeżyciem!
Niesamowita atmosfera i doping na trybunach, wspaniała gra obu drużyn na długo pozostaną w pamięci naszych sportowców. Po zakończeniu meczu był czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy.
Wyjazd zorganizowany był przez Urząd Miasta Ełku w ramach Programu Partnerstwa Regionalnego. Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym widowisku.
A już niebawem 22 marca 2019r w naszej szkole odbędzie się kolejny trening z zawodnikami Indykpol AZS Olsztyn!
Więcej o spotkaniu: https://www.facebook.com/watch/?v=834560126890028

5 files, last one added on Mar 04, 2019

78 albums on 3 page(s) 1

Random files - Rok szkolny 2018/2019
DSC_0534.jpg
188 views
boliwia_032.jpg
36 views
boliwia_048.jpg
20 views
kr47_024.jpg
123 views
jaselka_035.jpg
104 views
kr47_071.jpg
148 views
IMG_5088.JPG
58 views
jaselka_039.jpg
76 views

Last additions - Rok szkolny 2018/2019
wegry_006.jpg
164 viewsJul 09, 2019
wegry_005.jpg
148 viewsJul 09, 2019
wegry_001.jpg
147 viewsJul 09, 2019
wegry_002.jpg
125 viewsJul 09, 2019
wegry_004.jpg
114 viewsJul 09, 2019
wegry_003.jpg
114 viewsJul 09, 2019
kr8glo_028.jpg
293 viewsJun 19, 2019
kr8glo_064.jpg
240 viewsJun 19, 2019

Copyright © 2007 Zespół Szkół Samorządowych w Ełku, administrator