|
|
Nauczycielka języka niemieckiego z Zespołu Szkół Samorządowych, pani Ewa Gorlewska została zakwalifikowana w lutym 2008 na stypendium hospitacyjne w Berlinie. Celem wyjazdu była realizacja projektu „Nowe perspektywy dla Europy”. W tym roku Polska przyłączyła się do Niemiec i Francji, aby wspólnie uczestniczyć w programie. Polegał on m.in. na wzajemnej hospitacji zajęć nauczycieli języków obcych oraz ich wspólnym prowadzeniu.
Podczas dwutygodniowego spotkania porównywany był system kształcenia w Polsce, w Niemczech i we Francji. Ten cel można było osiągnąć poprzez obserwację i prowadzenie zajęć w różnego typu szkołach w Berlinie oraz poprzez udział w seminariach. Pobyt w szkołach, obserwacja życia szkolnego, dyskusje z dyrekcją i kadrą nauczycielską umożliwiły ocenę jakości i metod nauczania, warunków pracy nauczycieli, sposobu traktowania ucznia itp. Praca w niemieckiej szkole pozwoliła zdobyć ogromne doświadczenie.
Na seminariach językowych miało miejsce zapoznanie się z rozwojem zawodowym nauczyciela, przyszli nauczyciele organizowali zajęcia, na których zastosowane były ciekawe formy prowadzenia zajęć, przedstawione były interesujące techniki nauczania, które można teraz zastosować na zajęciach języka obcego. Nauczycielka języka niemieckiego wzbogaciła swój warsztat pracy o nowe, ciekawe formy przekazywania uczniom różnych umiejętności językowych. Bardzo chętnie podzieli się nowo nabytą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami rozpoczynającymi pracę.
Oprócz uczestnictwa w seminariach językowych, na których była też poruszana tematyka szkoły i interkulturalnego nauczania, wykształcenia nauczycieli w Europie oraz planowanie zajęć były też:
- konferencje
- zwiedzanie miasta, zabytki, miejsca pamięci, - takie jak np. byłe wiezienie z czasów komunizmu
- zwiedzanie miasta śladami Berlina wschodniego i zachodniego,
- wystawy
- spotkania integracyjne
- ewaluacja pobytu przez gości z Polski i z Francji
Bardzo miłym aspektem pobytu w Berlinie był program kulturalny, teatr - sztuka Schillera „Kabale und Liebe, filharmonia- konzert orkiestry z Paryża i z Berlina i opera - „Zauberflote”. Pomimo bardzo intensywnie spędzanego czasu, czasem bardzo napiętego dnia od 6 do 23 uczestniczka projektu jest bardzo zadowolona z wyjazdu. Poprzez nowo nabyte kontakty udało się pani Ewie zdobyć szkołę partnerską do współpracy międzynarodowej. Już w roku szkolnym 2008/2009 zostanie zorganizowana w szkole wymiana młodzieżowa z uczniami w Berlinie. Pobyt przyniósł korzyści nie tylko nauczycielce, ale również szkole. Wymiana jest ważnym elementem procesu kształcenia i wychowania. Z jednej strony jest to praktyczna nauka języka, a z drugiej strony jest możliwość pokazania młodzieży, jakie ma możliwości i jakie perspektywy otwierają się przed nimi, jeżeli będą dobrze znali język niemiecki.
Udział w projekcie miał duże znaczenie dla wspólnej przyszłości Polski, Niemiec i Francji. Był okazją do wzajemnego poznania, likwidacji uprzedzeń i stereotypów, pracy wokół tematu przewodniego oraz doskonalenia języków obcych.
Nawiązany został kontakt ze szkołą w Berlinie, co już w roku szkolnym 2008/2009 zaowocuje wymianą młodzieżowa z uczniami w Berlinie. Taka wymiana przynosi ogromne korzyści uczniom. Wymiany międzynarodowe są ważnym elementem procesu kształcenia i wychowania. Z jednej strony jest to praktyczna nauka języka, a z drugiej strony jest możliwość pokazania młodzieży, jakie ma możliwości i jakie perspektywy otwierają się przed nią, jeżeli będzie dobrze znać język niemiecki.
6 plików, ostatni dodany 7 marca 2008
|