Polsko - niemiecka wymiana młodzieży
Dodane przez szymek dnia 12/10/2015 21:47:32


Kliknij, aby zobaczyć galerię


Po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych mieli okazję uczestniczyć w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży. Jej celem była wymiana doświadczeń kulturowych, przeciwdziałanie stereotypom i ksenofobii, doskonalenie znajomości języków obcych oraz poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin.
Dnia 21.09.2015 r. grupa uczniów z liceum wraz z opiekunami wyjechała na tygodniowy pobyt do Niemiec. Uczniowie i nauczyciele z Polski zostali bardzo serdecznie przywitani przez swoich partnerów z Niemiec i dyrektora szkoły oraz zakwaterowani u rodzin w mieście Oberkirch. Jest to przepięknie położone miasto w regionie Schwarzwald, tuż przy granicy z Francją, dla którego charakterystyczne są przepiękne widoki na góry i winnice. Podczas całego pobytu w Niemczech uczniowie mieli okazję poznawać kulturę, mentalność i kraj naszych sąsiadów uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych w Hans Furler Gymnasium, w życiu codziennym Niemców, jak również biorąc udział w wycieczkach do różnych miast i miejscowości oraz podziwiając tam piękne zabytki. Cudowne wspomnienia pozostały po wycieczce do Francji. W StraBburgu polsko-niemiecka grupa podziwiała przepiękną gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny (Notre Dame), najstarszą dzielnicę StraBurga, dzielnicę Petite France, plac Gutenberga, mury obronne miasta, piękne uliczki wzdłuż Renu, gdzie na każdym kroku widać francuskie i niemieckie wpływy. Po południu zwiedziła Radę Europy, gdzie została przeprowadzona krótka lekcja na temat instytucji europejskich i zadań Rady Europy. Z wyjazdu do Freiburga zostały w pamięci obrazy pięknej starówki, poprzecinanej malutkimi strumyczkami biegnącymi wzdłuż chodników oraz górującej nad nią katedry z mierząca 116 metrów wieżą, jedną z najpiękniejszych w Niemczech, jak też widoki na całe miasto ze wzgórza. Całodzienna wizyta w Europapark - największym parku rozrywki w Europie dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Oprócz niesamowitego szaleństwa i wspaniałej zabawy była też nauka, ponieważ park jest podzielony tematycznie na różne zakątki Europy. W każdym z nich można było podziwiać budowle charakterystyczne dla danego kraju, posmakować regionalnego jedzenia, wziąć udział w spektaklach. Weekend uczniowie spędzili ze swoimi partnerami i ich rodzinami. Niemcy starali się umilić czas między innymi poprzez wyjazdy do Karlsruhe, do Offenburga, na festiwal "Apfelfest".
Wymiana uczniów była także intensywnym kursem języków obcych, uczniowie doskonalili znajomość języka angielskiego i niemieckiego każdego dnia. Wymiana umożliwiła również nawiązanie kontaktów i zawarcie przyjaźni. Niektórzy żegnali się ze smutkiem, żalem i łzami w oczach.
Dzięki wymianie młodzież stała się bardziej otwarta na świat, na innych ludzi, bardziej tolerancyjna oraz zmotywowana do jeszcze bardziej intensywnej nauki, co jest dowodem na to, że każda podróż uczy i kształtuje osobowość człowieka.
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Rozszerzona zawartość newsa