Głos Afryki
Dodane przez szymek dnia 16/02/2015 20:04:14


Kliknij, aby zobaczyć galerię

Głos Afryki dotarł do Zespołu Szkół Samorządowych w Ełku za pośrednictwem wolontariuszy – Ewy Jodko i Wojciecha Niewińskiego którzy w grudniu 2014r zakończyli realizację projektu współfinansowanego w ramach programu Wolontariat Polska pomoc 2014 Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z wysp Ssese w Ugandzie" był realizowany od czerwca do grudnia 2014 r.10 lutego 2015 r. wolontariusze odwiedzili licealistów Zespołu Szkół Samorządowych i uczniów SPS 6.
W ramach projektu odbyły się lekcje języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, warsztaty z zakresu rozwoju talentu i zainteresowań, counselling indywidualny, zajęcia artystyczne, warsztaty dotyczące podstaw ekonomii i efektywnego zarządzania pieniędzmi, happeningi tematyczne dla lokalnych społeczności, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne dla młodych kobiet. W ramach inicjatywy edukacyjnej w projekcie powstał kalendarz 2015 dla nauczycieli i uczniów klas 4-6 wraz ze scenariuszem zajęć oraz wystawa fotografii poświęcona edukacji na wyspach Ssese w Ugandzie. Kalendarz trafił do 200 szkół podstawowych w całej Polsce.
Spotkanie wolontariuszy z uczniami okazało się znakomitą lekcją kulturową dla wszystkich, którzy wzięli w niej udział.Uczestnicy słuchali z zainteresowaniem relacji pana Wojtka i pani Ewy. Piękne zdjęcia obrazujące życie w Ugandzie zaprezentowane przez niecodziennych gości zachwyciły uczniów.
Wyjątkowi goście zainteresowali młodzież tematem Afryki i pokazali czym jest pasja i zaangażowanie. Zapytana o satysfakcję z podejmowanych działań, pani Ewa powiedziała ‘Satysfakcja? Chyba to że wiemy że robimy coś dobrego dla kogoś kto ma trudniejszy start w życiu z różnych powodów, że widzimy efekty naszej pracy, że sami wciąż się dużo uczymy i rozwijamy, że możemy podróżować zawodowo’.
Miejmy nadzieję, że wielu uczestników opisanego spotkania będzie mogło za kilka lat podsumować tak również swoje życiowe przedsięwzięcia.

Więcej o projektach Ewa i Wojtka można przeczytać na:
www.uslyszecafryke.org oraz http://www.eddoboozi.blogspot.com/

Organizatorka spotkania: Marlena Skutnik.

Rozszerzona zawartość newsa