Realizacja projektu edukacyjnego „Mały twórca bajkowego świata”
Dodane przez szymek dnia 26/06/2014 12:26:49
Kliknij galerię ilustracji

Pobierz ilustrowaną bajkę (PDF)

W dniach 4 marca 2014r. – 27 czerwca 2014r. w Zespole Szkół Samorządowych w Ełku był realizowany projekt „Mały twórca bajkowego świata” w ramach grantu edukacyjnego „Nasze Pasje”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 we współpracy z uczniami ełckich szkół podstawowych. Projekt realizowany był przez nauczycielki ZSS w Ełku: panią Ewelinę Koniecko oraz panią Hannę Tyszko.
Realizacja projektu została rozpoczęta od warsztatów literackich, w trakcie których uczniowie poznali zasady tworzenia bajek oraz scenariuszy teatralnych. Kolejnymi działaniami było przeprowadzenie warsztatów plastycznych celem zapoznania uczniów z technikami ilustrowania książek oraz sposobów tworzenia kukiełek teatralnych. Pierwszym efektem pracy uczniów były teksty bajek. Na ich podstawie powstały ilustracje oraz scenariusz przedstawienia kukiełkowego. Podczas kolejnych spotkań uczniowie wykonali kukiełki do przedstawienia „Elinoria”.
W trakcie realizacji projektu zostały zorganizowane dwa konkursy mające na celu zaangażowanie uczniów ełckich szkół podstawowych do pracy twórczej. Zadaniem uczestników Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Zostań bajkopisarzem” było napisanie bajki z zachowaniem wszystkich cech gatunkowych. Cieszył się on ogromnych zainteresowaniem, czego skutkiem była duża ilość nadesłanych prac. Laureatami konkursu zostali: uczennica Emilia Gróbarczyk z kl.VIc z SP 4 (I miejsce- bajka „Płaszcz”), uczennica Maria Marchel z kl. IVa z SP7 (II miejsce), uczennica Zuzanna Brzozowska z kl.VIb z SPS 6 (III miejsce), uczennica Karolina Kopiczko z kl. VIc z SP 2 oraz uczennica Natalia Babińska z kl. VIb z SP 9 (wyróżnienia). Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Mały ilustrator” wymagał od uczestników wykonania ilustracji do nagrodzonej pracy (I miejsce) w konkursie „Zostań bajkopisarzem”.
Efektem literackiej i plastycznej pracy uczniów było wykonanie książeczki będącej ilustrowaną wersją bajki „Płaszcz”.
Z tekstami bajek wyłonionych w konkursie „ Zostań bajkopisarzem” mieli okazję zapoznać się uczniowie w trakcie zajęć bajkoterapii z elementami dramy prowadzonych w bibliotece szkolnej.
Kulminacją pracy uczniów było przygotowanie przedstawienia kukiełkowego na podstawie autorskiej bajki „Elinoria” napisanej przez uczennicę SPS6. Zostało ono zaprezentowane uczniom klas 0-III SPS6 oraz dzieciom z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Ełku.
Uczestnictwo w projekcie edukacyjnym pozwoliło uczniom wzbogacić warsztat pisarski, rozwinąć uzdolnienia plastyczne, wyobraźnię, ekspresję oraz twórczą aktywność.

Organizatorzy: Ewelina Koniecko, Hanna Tyszko
Rozszerzona zawartość newsa