„Szkoła pamięta”- sprzątanie grobów
Dodane przez szymek dnia 25/10/2019 16:27:39
Kliknij, aby zobaczyć galerię


Jak co roku przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły zaangażowali się w sprzątanie zaniedbanych grobów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Ełku wraz z innymi wolontariuszami, z ełckich szkół.

Akcję zorganizowaną przez Caritas Diecezji Ełckiej dnia 24 października 2019 roku poprzedziła wspólna modlitwa za zmarłych, których szczątki spoczywają na ełckim cmentarzu. Krótkiej modlitwie przy bramie cmentarza przewodniczył ks. Ryszard Sawicki. Niezbędne uwagi przekazał nam także p. Stanisław Anuśkiewicz z administracji cmentarza. Pan Bóg pobłogosławił nam piękną pogodą. Ełcka Caritas zapewniła podstawowe rzeczy potrzebne przy sprzątaniu: worki, rękawiczki itp. Uprzątnęliśmy zaniedbane groby, zwłaszcza w tej części cmentarza, gdzie spoczywają małe dzieci. Po zakończonych pracach porządkowych na cmentarzu udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej na ciepłą herbatę i kiełbaski pieczone przy ognisku.

Działanie miało na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na szacunek dla zmarłych i cmentarza jako miejsca ich wiecznego spoczynku. Widać było ogromne zaangażowanie młodzieży, która sprzątając analizowała również napisy na nagrobkach: imiona, nazwiska, wiek zmarłych oraz umieszczone na nich epitafia i sentencje. Młodych ludzi wzruszał szczególnie widok dziecięcych nagrobków. Nie było żadnego narzekania czy marudzenia, lecz pełne oddanie na rzecz podejmowanej pracy woluntarystycznej. Działania ełckich wolontariuszy wpisują się pięknie w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. „Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.


Rozszerzona zawartość newsa