‘Czy sport to zdrowie?’ odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Ełku razem z zaproszonymi do szkoły gośćmi.
Dodane przez szymek dnia 22/03/2018 20:47:18


Kliknij, aby zobaczyć galerię

21 marca – pierwszy dzień wiosny, dla społeczności uczniowskiej był doskonałą okazją do spotkania się i debaty na temat tego czy sport ma zawsze korzystny wpływ na rozwój i samopoczucie człowieka. Młodzi sportowcy i znakomici goście zastanawiali się również nad wpływem porażki i sukcesu na psychikę człowieka. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat znaczenia sportu w różnych życiowych aspektach: fizycznym, psychicznym, rozwojowym i żywieniowym. Organizatorzy wydarzenia chcieli również uświadomić uczniom jakie zagrożenia może nieść uprawianie sportu.
Gośćmi zaproszonymi do debaty byli uczniowie wraz z nauczycielami-opiekunami z ełckich szkół podstawowych. Głos w dyskusji zabrali również goście:
Tomasz Andrukiewicz - Prezydent Miasta Ełku.
Agata Jonik z Komendy Policji Powiatowej w Ełku.
Mirosław Gładkowski i Łukasz Zub z Powiatowej Straży Pożarnej w Ełku.
Ewa Osowska – psycholog z Powiatowego centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku.
Karolina Grajewska – dietetyk.
Mikołaj Cywoniuk – lekarz medycyny sportowej.
Dariusz Ryszkiewicz, Daniel Potuszyński, Grzegorz Orzeł, Paweł Duba, Jarosław Andrzejewski – trenerzy piłki nożnej i siatkowej z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.
Karolina Grajewska – dietetyk.
Spotkanie otworzył występ taneczny przygotowany przez panią Helenę Borową, zaprezentowany przez uczennice Zespołu Szkół Sportowych.
Pierwszym zadaniem uczniów było wykonanie kolaży do podanych haseł: ‘Wpływ sportu na samopoczucie’, ‘Człowiek bez aktywności fizycznej’, ‘Co powinien jeść sportowiec, a czego unikać?’, ‘Czy odżywki są koniecznie potrzebne dla sportowca?’, ‘Człowiek przetrenowany’, ‘Wzór sportowca – mój idol’, ‘Wpływ używek na sportowców’, ‘Sport moja pasja’, ‘Kontuzje a dyscypliny sportowe’. Pomysłowe prace zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom debaty, a obecnie można je obejrzeć w Zespole Szkół Sportowych – wyeksponowane na gazetkach ściennych.
Kolejnym punktem rozważań były dwie prelekcje: ‘Wpływ sportu na rozwój organizmu młodego człowieka’ (Mkołaj Cywoniuk) oraz ‘Dieta w sporcie’ (Karolina Grajewska).
Emocjonującą częścią spotkania był pokaz ćwiczeń prewencyjnych, który poprowadził trener Daniel Potuszyński. Uczniowie klasy 2N Gimnazjum Sportowego zaprezentowali ćwiczenia pomagające uniknąć poważnych kontuzji podczas meczu czy treningu.
Podsumowaniem debaty były pytania zgromadzonych w szkole uczniów do gości i ekspertów. Każdy uczeń miał możliwość zadania pytania wybranej przez siebie osobie. Pojawiły się pytania dotyczące zdrowej diety, trenowania / utrzymywania formy na co dzień, a nawet o tona jakich uczelniach studiowali goście.
Wiosenne spotkanie w Zespole Szkół Sportowych i debata ‘Czy sport to zdrowie’ z pewnością przyniosły odpowiedź na to nurtujące i jak się okazuje niełatwe pytanie.

Organizatorzy spotkania:
Dorota Wyłuda, Agnieszka Łabanowska, Katarzyna Cholewińska, Ewa Gorlewska, Elżbieta Kalinowska, Grzegorz Orzeł, Daniel Potuszyński

Tekst & zdjęcia: Marlena Skutnik

Rozszerzona zawartość newsa