XXVII Ogólnopolska Olimpiada Teologii Katolickiej w Lublinie
Dodane przez szymek dnia 27/03/2017 18:56:33


W dniach 23-25 marca 2017 r. miałem okazję reprezentować naszą Szkołę oraz Diecezję Ełcką na 27. Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbyła się pod hasłem „Orędzie Fatimskie, jako znak nadziei dany przez miłosiernego Boga”. Tegoroczna Olimpiada była zorganizowana przez Archidiecezję Lubelską i obyła się w Lublinie.
Pierwszego dnia (23 marca 2017 r.) wieczorem po kolacji i zakwaterowaniu w Hotelu Victoria w Lublinie odbyła się uroczysta Gala rozpoczęcia OOTK 2017. Powitano wszystkich laureatów etapów diecezjalnych (łącznie z 44 polskich diecezji, przybyło po 3 laureatów z jednym lub dwoma opiekunami). W czasie Gali odbyła się prezentacja młodych talentów (prezentacja uczestnika „Mam Talent”, czy pokaz iluzjonistyczny). Na zakończenie Gali przybył Arcybiskup Stanisław Budzik, który skierował do nas słowa powitania i pobłogosławił na czekające nas, następnego dnia zmagania w części pisemnej Olimpiady. Wszystkim życzył zwycięstwa.
Następnego dnia (24 marca 2017 r.) o godzinie 08.00 odbyła się część pisemna egzaminu, której towarzyszył ogromny stres. Pytania nie należały do łatwych. Następnie 4 autokarami pojechaliśmy na Stare Miasto w Lublinie, gdzie podzieleni na cztery grupy z przewodnikami zwiedzaliśmy ciekawe zabytki oraz muzea Lublina. O godzinie 11.00 Eucharystię w Archikatedrze Lubelskiej odprawił dla naszej grupy Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Po Mszy autokarami pojechaliśmy do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Tam podziwialiśmy najpiękniejsze zabytki i historię tych miast. W Nałęczowie zwiedziliśmy muzeum związane z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego.
Trzeciego, a zarazem ostatniego dnia pojechaliśmy na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie w tamtejszym Kościele Akademickim odbyła się Msza święta pod przewodnictwem Prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na zakończenie której, zostały ogłoszone nazwiska osób, które przeszły do etapu ustnego Olimpiady, jednocześnie zyskując tytuł laureata. Inni, zaś uczestnicy uzyskali tytuł finalisty, co stało się również moim udziałem. Po zakończeniu transmisji online z etapu ustnego, mieliśmy okazję zwiedzać KUL. Następnie została nam zaprezentowana oferta studiów na KUL-u, która była bardzo interesująca. Na zakończenie zostały wręczone nagrody laureatom i finalistom. Ta Olimpiada głęboko zapisze się w mojej pamięci, jako wydarzenie pełne przeżyć i miłych wspomnień. Na zakończenie dodam, że miałem okazję być w bardzo smutnym i pełnym zadumy miejscu – obozie koncentracyjnym w Lublinie, na Majdanku.

Damian Kurowski, klasa III L

Gratulujemy Damian

Rozszerzona zawartość newsa