‘Co jest gorsze: przemoc czy cyberprzemoc?’, ‘W jaki sposób policja identyfikuje sprawcę cyberprzemocy?’, ‘Jak rozpoznać osobę, która ulega cyberprzemocy?’, ‘Jak radzić sobie z szantażem w sieci?’, ‘Jak przebiega akcja odnalezienia sprawcy cyberprzemocy?’ Odpowiedzi na te pytania udzielili goście zaproszeni do Zespołu Szkół Sportowych w Ełku w pierwszym dniu wiosny – 21 marca 2019. Okazją do spotkania się w gronie ekspertów, przedstawicieli Władz Miasta, psychologów, przedstawicieli Rady Rodziców oraz nauczycieli, kolegów i koleżanek z innych szkół, była debata zatytułowana ‘Cyberprzemoc – inny nie znaczy gorszy, nie każdy jest mistrzem’. Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, pod opieką nauczycielek i organizatorek debaty: pani Doroty Wyłuda oraz pani Agnieszki Łabanowskiej stali się gospodarzami szkoły i zabrali głos w ważnej sprawie.
Przemoc elektroniczna to prześladowanie przez Internet. Niestety jest to powszechne zjawisko, z którym zetknęło się wielu z nas. Celem debaty w ZSS było uświadomienie zebranym w tym dniu uczniom, jak dużym i poważnym zagrożeniem staje wylewanie nienawiści w Internecie.
Pierwszym punktem debaty były scenki sytuacyjne na temat różnych form cyberprzemocy i ich konsekwencje. Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpili: Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku oraz gospodarze spotkania Uczniowie z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. Wszystkie występy miały bardzo czytelny przekaz i wywarły wrażenie na widzach.
Kolejnym punktem debaty były wystąpienia uczniów na temat ‘Czy sport daje szansę na odnalezienie się w grupie’ oraz wystąpienie trenerów piłki nożnej i piłki siatkowej (Krzysztofa Konowalskiego, Daniela Potuszyńskiego i Dariusza Ryszkiewicza) odnoszące się do zagadnienia ‘Czy rywalizacja sportowa sprzyja nasilaniu się zjawiska cybermprzemocy?’.
Po przemowach uczniów i trenerów nadszedł czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości, którzy opowiadali o doświadczeniach związanych z cyberprzemocą z perspektywy wykonywanych przez nich zawodów. Gośćmi byli: pani Dorota Karpińska – dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. pani Katarzyna Cholewińska – wicedyrektor do spraw sportu w Zespole Szkół Sportowych w Ełku. pan Mirosław Hołubowicz – wiceprezydent Miasta Ełku pani Agata Jonik – nadkomisarz z Komendy Powiatowej Policji w Ełku pani Ewa Osowska – psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej pani Katarzyna Wysocka – kurator sądowy z Sądu Rejonowego w Ełku. pani Patrycja Karpińska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Małgorzata Grzesiukiewicz – przewodnicząca Rodziców Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. pan Bartosz Detkiewicz – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół Sportowych w Ełku.
Ostatnim punktem debaty były wspomniane już pytania uczniów do zaproszonych gości. Dzięki rzeczowym odpowiedziom, wszyscy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat zjawiska cyberprzemocy. Wśród odpowiedzi i dobrych rad pojawiły się między innymi te o zwracaniu uwagi na to co znajduje się na zdjęciach, które wrzucamy do Internetu – ponieważ to co raz znajdzie się w sieci, zostanie tam na zawsze. Powinniśmy chronić swoją prywatność, a kiedy już dotknie nas problem jakiejkolwiek przemocy, nie możemy zostać z tym sami – ważne jest dzielenie się problemami i proszenie o pomoc.
Zanim zebranych gości pożegnała pani dyrektor ZSS Dorota Karpińska, głos zabrał wiceprezydent Ełku – Mirosław Hołubowicz. Zdanie którym podsumował swoją wypowiedź to stare polskie przysłowie: ‘Nie rób drugiemu co tobie niemiłe’. Pamiętajmy o tym w realu i w sieci. p przemocy" przygotowali uczniowie
Piękne plakaty pod hasłem "Stop Przemocy", przygotowali uczniowie klas 4-7 SPS i III Gimnazjum Sportowego pod kierunkiem pani Katarzyny Klimach
Tekst i zdjęcia: Marlena Milewska