I Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy
Dodane przez szymek dnia 25/09/2017 19:49:08
Kliknij, aby zobaczyć galerię

W dniach 16-17 września 2017 roku 18 uczniów Zespołu Szkół Sportowych w Ełku wzięło udział w I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy. Lista uczniów została sporządzona według ich numerów startowych. Zawodnikiem rezerwowym była Joanna Bielak z klasy II L (LO).
1.Krzysztof Ignatowski – klasa 7 A (SP)
2.Patrycja Stachyra – klasa 7 A (SP)
3.Dominik Moldenhower – klasa IIS (Gim.)
4.Aleksander Kalicki – klasa II S (Gim.)
5.Michał Gosztkowski – klasa II S (Gim.)
6.Natalia Gałęska – klasa III S (Gim.)
7.Mateusz Wysota – klasa 7 A (SP)
8.Olimpia Ardziejewska – klasa III S (Gim.)
9.Julia Miedzianowska – klasa 7 A (SP)
10.Sandra Nasiadko – klasa I L (LO)
11.Natalia Bugieda – klasa I L (LO)
12.Gabriel Olchowski – klasa II S (Gim.)
13.Magdalena Słowikowska – klasa I L (LO)
15.Kamil Bugieda – klasa 2 S (Gim.)
14.Hubert Rowiński – klasa I L (LO)
16.Kacper Kościuk – klasa II L (LO) – kapitan szkolnej drużyny
17. Kacper Zawistowski – klasa II L (LO)
Uroczystości miały następujący porządek. 16 września zostały złożone wieńce i zapalono znicze pod Pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Wydminach. Następnie w pobliżu tego pomnika odsłonięto tablicę przedstawiającą Szlak Edukacyjno-Historyczny im. Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Tego samego dnia wysłuchaliśmy wykładu na temat agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku oraz bitwy pod Gajrowskimi stoczonej 16 lutego 1946 roku. Była to największa bitwa antykomunistycznego podziemia na Mazurach. Podczas postoju na kwaterach około 130 żołnierzy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zostało zaatakowanych przez półtoratysięczny oddział NKWD, KBW i UB. W bitwie zginęło od 16 do 22 partyzantów. 9 poległych żołnierzy zostało pochowanych pod lasem w pobliżu Gajrowskich przez Stefanię Gazdę (w 1993 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski), jej brata Stanisława Augustynowicza i autochtona o nazwisku Klimek. W 2014 roku po przeprowadzonej ekshumacji zostali oni pochowani na Cmentarzu Komunalnym w Orłowie. Do tej pory zidentyfikowano tylko por. Jana Boguszewskiego, ps. „Bitny”. Władze gminy Wydminy, której wójtem jest Radosław Król podjęły decyzję o budowie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Orłowie. Odsłonięcie Panteonu nastąpi 11 listopada 2017 roku. Sobotni dzień zakończył się koncertem pieśni patriotycznych.
Z kolei niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Orłowie, w którym znajduje się tablica poświęcona żołnierzom kpt. Romualda Rajsa „Burego”, dowódcy 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dalsze uroczystości były kontynuowane na Cmentarzu Komunalnym w Orłowie. Zanim rozpoczął się bieg, to w Gajrowskich został odsłonięty przez Romualda Rajsa, syna kapitana „Burego” pomnik, na którym widnieje następująca inskrypcja: "W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległym 16 lutego 1946 r. w Gajrowskich w walce z obławą NKWD – LWP – UB. Cześć Ich pamięci". Następnie o godz. 12.36 wystartowała I Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy. Sygnał do startu dał wspomniany już wcześniej Romuald Rajs. Każdy uczestnik sztafety niósł flagę z napisem: Żołnierze Wyklęci. Gajrowskie – Wydminy (flaga ta została przekazana przez Organizatorów poszczególnym sztafetom na własność – nasza została zawieszona w szkole na ścianie w Pracowni Historycznej, sala 111). Każdą drużynę obejmował limit 120 minut. Trasa liczyła 17 kilometrów, a każdy etap liczył około 1 kilometra. Meta była na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Wydminach.
Celem sztafety było przypomnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę, upowszechnienie wśród młodzieży etosu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zapoznanie się z najnowszą historią Polski oraz popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu.
Poszczególne zespoły otrzymały puchary, a wszystkim uczestnikom sztafety wręczono okolicznościowe medale. Koszulki, w których startowali zawodnicy stały się również ich własnością. Ponadto każdy otrzymał broszurkę pt. "Bitwa pod Gajrowskimi". Dwudniowe uroczystości zakończyły się wspólnym posiłkiem z kuchni polowej przed Urzędem Gminy w Wydminach.
Organizatorem I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafety Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy był Związek Stowarzyszeń "Sztafeta Pokoleń", gmina Wydminy oraz gmina Świętajno.
Opiekunami byli Edyta Ostrowska i Andrzej Mocarski, którzy serdecznie dziękują młodzieży za godne reprezentowanie naszej szkoły podczas uroczystości religijno-patriotycznych w Wydminach, Orłowie i w Gajrowskich. Jest to o tyle istotne, że nasza szkoła jako jedyna spośród wszystkich ełckich szkół wzięła udział w I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie – Wydminy.

Autorami zdjęć są: Edyta Ostrowska i Andrzej Mocarski.

Opracował: Andrzej Mocarski

Rozszerzona zawartość newsa